Mezinárodní ratingové agentury pravidelně upozorňují, že Česká republika se bude muset pustit do strukturálních rozpočtových reforem. Výsledek víkendových voleb a výhled na vytvoření středo-pravicové vlády vedené Občanskou demokratickou stranou by proto ve střednědobém horizontu mohl vést ke zlepšení ratingu České republiky.

Podmínkou je však provedení odkládané penzijní reformy a návrat k reformě zdravotnictví, kterou vláda Mirka Topolánka odstartovala, ale po prohraných krajských volbách v roce 2008 od ní ustoupila.

„Když vláda přistoupí k zásadním reformám, může to mít ze střednědobého hlediska vliv na zlepšení ratingu České republiky,“ potvrdil v rozhovoru pro HN Dietmar Hornung, který analyzuje českou ekonomiku a vývoj veřejných financí pro ratingovou agenturu Moody‘s.

Výhled Česka hodnotí agentury jako stabilní

Angentura Moody‘s však se však zatím na změnu v hodnocení České republiky nechystá. „Výhled na úrovni A1 je stabilní, takže v dohledné budoucnosti se nic měnit nebude,“ uvedl Hornung a dodal, že vyjednávání o vzniku nové vlády nebude sledovat s žádnou zvláštní péčí. „Bude nás zajímat až programové prohlášení vlády. To prostudujeme detailně,“ řekl.

Další ratingová agentura Fitch Ratings bude zkoumat stav českých veřejných financí už v červnu. Uvedl to analytik David Heslam, který pro agenturu sleduje situaci v České republice.

Fitch hodnotí schopnost České republiky splácet své dlouhodobé závazky známkou A+ se stabilním výhledem, proto podle Heslama nelze očekávat, že by v následujících týdnech došlo k nějaké změně.

Agentury navíc počítaly s tím, že k rozpočtovým reformám bude muset přistoupit jakákoli příští vláda. „ČSSD i ODS se zavázaly respektovat konvergenční program předložený Evropské komisi,“ uvedl David Heslam a dodal, že rozdíl vidí jen v přístupu, jak konvergenční program dodržet. „Vláda vedená ODS by volila spíš škrty ve výdajích, sociální demokracie by se soustředila spíš na zvyšování daní,“ uvedl londýnský analytik Fitch Ratings.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru