Mezinárodní ratingové agentury pravidelně upozorňují, že Česká republika se bude muset pustit do strukturálních rozpočtových reforem. Výsledek víkendových voleb a výhled na vytvoření středo-pravicové vlády vedené Občanskou demokratickou stranou by proto ve střednědobém horizontu mohl vést ke zlepšení ratingu České republiky.

Podmínkou je však provedení odkládané penzijní reformy a návrat k reformě zdravotnictví, kterou vláda Mirka Topolánka odstartovala, ale po prohraných krajských volbách v roce 2008 od ní ustoupila.

„Když vláda přistoupí k zásadním reformám, může to mít ze střednědobého hlediska vliv na zlepšení ratingu České republiky,“ potvrdil v rozhovoru pro HN Dietmar Hornung, který analyzuje českou ekonomiku a vývoj veřejných financí pro ratingovou agenturu Moody‘s.

Výhled Česka hodnotí agentury jako stabilní

Angentura Moody‘s však se však zatím na změnu v hodnocení České republiky nechystá. „Výhled na úrovni A1 je stabilní, takže v dohledné budoucnosti se nic měnit nebude,“ uvedl Hornung a dodal, že vyjednávání o vzniku nové vlády nebude sledovat s žádnou zvláštní péčí. „Bude nás zajímat až programové prohlášení vlády. To prostudujeme detailně,“ řekl.

Další ratingová agentura Fitch Ratings bude zkoumat stav českých veřejných financí už v červnu. Uvedl to analytik David Heslam, který pro agenturu sleduje situaci v České republice.

Fitch hodnotí schopnost České republiky splácet své dlouhodobé závazky známkou A+ se stabilním výhledem, proto podle Heslama nelze očekávat, že by v následujících týdnech došlo k nějaké změně.

Agentury navíc počítaly s tím, že k rozpočtovým reformám bude muset přistoupit jakákoli příští vláda. „ČSSD i ODS se zavázaly respektovat konvergenční program předložený Evropské komisi,“ uvedl David Heslam a dodal, že rozdíl vidí jen v přístupu, jak konvergenční program dodržet. „Vláda vedená ODS by volila spíš škrty ve výdajích, sociální demokracie by se soustředila spíš na zvyšování daní,“ uvedl londýnský analytik Fitch Ratings.