Řecká vláda ve středu předložila plán privatizace, který je jednou z podmínek sjednané mezinárodní finanční pomoci pro těžce zadluženou zemi. Atény chtějí prodat podíly ve státních železnicích, poště a vodárnách a zbytek svých minoritních podílů v kasinech. Stát si naopak ponechá podíly v telekomunikační společnosti OTE a energetickém podniku PPC.

"Naším cílem je stát, který garantuje veřejné služby, zároveň ale čerpá z dynamiky řecké ekonomiky," řekl po středečním zasedání vlády ministr financí Jorgos Papakonstantinu.

Vláda prodá 49 procent akcií železničního podniku OSE a 39 procent pošty. Prodáno bude rovněž 23 procent soluňských vodáren EYATZH, uvedl ministr.

Řecko se s Evropskou unií a Mezinárodním měnovým fondem před měsícem dohodlo na bezprecedentním záchranném programu za 110 miliard eur (2,8 bilionu Kč), který by měl po tři roky Řecku pomoci splácet jeho dluhy a zachránit zemi před státním bankrotem.

Atény se v rámci programu vedle výrazných rozpočtových úspor zavázalo, že do konce tohoto roku připraví plány privatizace tak, aby z ní v letech 2011 až 2013 získalo nejméně miliardu eur. Ministr Papakonstantinu ve středu prohlásil, že privatizační plán bude vynášet "rozhodně více".

Řecký boj s korupcí

Jedním z velkých problémů Atén je také přebujelost korupce, proto řecká vláda již v půli května zahájila tažení proti daňové nekázni. Snaha zachránit se před bankrotem počítá s lepším chodem úřadů.

Ministerstvo odvolalo z funkcí dvacet ředitelů daňových úřadů zejména v metropoli Aténách a v druhém největším řeckém městě Soluni, protože nesplnili stanovené cíle ve výběru daní.

Zároveň dalo podnět k vyšetření asi 50 případů z možné korupce, na kterou upozornili plátci daní a do níž jsou údajně zapletení daňoví a celní úředníci. Už 70 jich bylo každopádně přeřazeno s cílem zajistit "lepší chod úřadů".

Ministerstvo také zahájilo kontrolu daňových přiznání a skutečných majetkových poměrů u 234 zaměstnanců finančních úřadů. Zároveň ve svém oznámení připomnělo, že občané mohou stále využívat jeho telefonického dispečinku k oznamování všech případů podvodů.

Součástí květnové kampaně bylo také zveřejnění jmen bohatých soukromých lékařů, jejichž deklarované příjmy neodpovídaly stavu na bankovních kontech. Ministerstvo financí se ovšem zaměřuje i na představitele dalších svobodných povolání, jako jsou umělci, vrcholoví sportovci (zejména fotbalisté), advokáti nebo majitelé nočních podniků.

 

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist