Meziroční růst spotřebitelských cen v květnu zrychlil na 1,2 procenta z dubnových 1,1 procenta. Meziměsíčně inflace vzrostla o 0,1 procenta, což ovlivnilo hlavně zvýšení cen alkoholu, tabáku a pohonných hmot. Informoval o tom ve středu Český statistický úřad. Květnový údaj je v souladu s odhady analytiků.

V meziročním srovnání mělo vliv na zvýšení inflace zejména zdražení bydlení a dopravy. V bydlení vzrostlo čisté nájemné o 9,9 procenta, přičemž regulované nájemné se zvýšilo o 18,1 procenta, naproti tomu tržní kleslo o 0,2 procenta. Pohonné hmoty pak podražily o 20,5 procenta.

Naopak ke snižování cenové hladiny přispěly ceny potravin a nealkoholických nápojů.

Ceny rychleji rostly hlavně u alkoholu a tabáku. Podle statistiků růst cen tabákových výrobků zrychlil na 4,1 procenta z dubnových 2,3 procenta. V oddíle zdraví vzrostly ceny a doplatky léčiv o 13,8 procenta.

Podle ekonoma UniCredit Bank Patrika Rožumberského i přes své mírné zvýšení nepředstavuje aktuální inflace makroekonomický problém.

"Zatímco meziroční inflace pokračovala v růstu, její meziměsíční dynamika se oproti předchozím měsícům zmírnila. K tomu přispělo hned několik faktorů. Za prvé došlo k obratu ve vývoji cen potravin, které se po šest měsíců trvajícím růstu snížily. Za druhé, pohonné hmoty a oděvy výrazně zmírnily svůj cenový růst z předchozího období. K inflaci v předešlém měsíci navíc významně přispělo jednorázové zdražení plynu pro domácnosti," komentuje Rožumberský.