Ekonomika USA by letos měla růst o tři až čtyři procenta, řekl ve středu šéf Americké centrální banky Ben Bernanke v rozpočtovém výboru americké Sněmovny reprezentantů. Bernake prohlásil, že nastal "důležitý obrat" a americká ekonomika se zotavuje s recese tažená domácí poptávkou. Na dotaz členů výboru ale odpověděl, že návrat recese "nelze nikdy vyloučit". Dluhová krize v Evropě by měla mít na americkou ekonomiku jen malý dopad, protože hospodářské oživení z recese už má pevné základy. Americká centrální banka (Fed) však situaci v Evropě pozorně sleduje.

Ohledně vývoje domácí ekonomiky se vyjadřoval Bernanke vcelku optimisticky, poukázal však na pokračující slabost trhu práce, jehož oživení z následků hluboké recese může trvat ještě léta. "Potrvá "dlouhou dobu", než bude nahrazeno 8,5 milionu pracovních míst ztracených za recese, řekl Bernanke.

"Ekonomika je podle všeho na dobré cestě pokračovat v letošním i příštím roce v růstu," řekl šéf Fedu. Podle něj určité zlepšení zaznamenává v poslední době i trh práce, kde roste zaměstnanost, počty odpracovaných hodin i příjmy a vyhlídky přijímání nových zaměstnanců se zlepšily.

Nezaměstnanost v USA je nadále na americké poměry velmi vysoká. V květnu sice podle pátečních vládních údajů klesla na 9,7 procenta z dubnových 9,9 procenta, tempo tvorby pracovních míst v soukromém sektoru se však prudce zpomalilo. Bernanke se domnívá, že růstové tempo ekonomiky odhadované letos na 3,5 procenta nebude stačit k výraznějšímu poklesu. nezaměstnanosti, a její nynější míra se tak bude snižovat jen pomalu.

Bernanke je přesvědčen, že Spojené státy přečkají evropskou krizi bez větších potíží. "Pokud se budou trhy nadále stabilizovat, pak pravděpodobně zůstanou dopady krize na ekonomický růst Spojených států mírné," řekl.

Americké ekonomice podle šéfa Fedu naopak některé aspekty této krize pomohou, zejména nízké hypoteční úroky, které jsou důsledkem zvýšené poptávky investorů po bezpečných amerických státních dluhopisech. Pozitivně budou působit i nižší ceny ropy a dalších komodit obchodovaných v americké měně, jejíž kurz díky evropským potížím roste.