Evropská centrální banka (ECB) ve čtvrtek nechala základní úrokovou sazbu na rekordním minimu jednoho procenta, kde ji drží už více než rok. Prezident ECB Jean-Claude Trichet řekl, že kvůli oslabení eura očekává pozvolný nárůst inflace v důsledku vyšších cen komodit a naznačil, že růst ekonomiky eurozóny bude v blízké době poněkud nepřesvědčivý. ECB podle něj nemá bezprostředně v úmyslu začít vydávat dluhové certifikáty, v odkupu aktiv ale bude pokračovat a ještě jej posílí zavedením dalšího nástroje na podporu likvidity.

"Zkoumáme všechny nástroje, které máme k dispozici. Nic bezprostředního ale nechystáme," řekl Trichet. Trh ale nejvíce čekal právě na podrobnosti k odkupu státních dluhopisů a k dalším opatřením, které ECB uplatňuje, aby mírnila negativní dopady dluhové krize v části eurozóny.

ECB v květnu začala s odkupem státních dluhopisů a za první tři týdny od zahájení programu jich nakoupila už za zhruba 40 miliard eur (přes bilion Kč). To je naprosto bezprecedentní opatření. Aby ECB neutralizovala dopady těchto nákupů, srovnatelný objem peněz z peněžních trhů s pomocí týdenních termínových depozit zase odčerpala.

Trichet připustil, že peněžní trhy stále nefungují tak, jak by měly. ECB proto bankám nabídne neomezené finanční zdroje v rámci tříměsíčních zápůjčních operací, což podpoří peněžní nabídku až do konce roku a vyrovná blížící se splátku 12měsíčních úvěrů v objemu 442 miliard eur. Krok ECB tak ještě více oddaluje takzvanou exit strategy, tedy strategii ústupu od nynější mimořádně podpůrné měnové politiky.

"Trichet se distancoval od poskytnutí dalších informací a skladbě nákupů aktiv a de facto nechal všechny možnosti otevřené. Odmítl i několik dotazů na komentář ke slabšímu euru, pouze řekl, že je to důvěryhodná měna," řekl ekonom banky Goldman Sachs Erik Nielsen. "Vyznělo to tak, že je spokojen s oběma přístupy," dodal ekonom. Euro za půl roku vůči koši měn oslabilo asi o 17 procent.

Nákupy dluhopisů inflaci výrazně nezvýší, tvrdí Trichet

ECB ve středu omylem zveřejnila zkušební zprávu určenou pro interní záležitosti, v níž se uvádělo, že ECB vydá tříměsíční dluhové certifikáty s nabízeným úrokem do jednoho procenta. Nedopatření vyvolalo spekulace, že banka uvažuje o něčem podobném, aby neutralizovala hrozbu inflace plynoucí z nákupu dluhopisů. ECB ze zákona nesmí nakupovat státní dluhopisy přímo od vlád. Papíry proto kupuje až na sekundárním trhu.

Část ekonomů upozorňuje, že nákupy státních dluhopisů a další podpůrné kroky, které ECB uplatňuje, se později projeví růstem inflace. To Trichet částečně připustil, i když trvá na tom, že v delším časovém výhledu by se inflace výrazněji zvýšit neměla. Alespoň z dnešního pohledu ne.

"ECB očekává roční harmonizovaný index spotřebitelských cen (HICP) v roce 2010 v pásmu 1,4 až 1,6 procenta. Na rok 2011 očekáváme HICP v pásmu 1,0 až 2,2 procenta. Proti minulé prognóze z března 2010 jsme pásmo trochu posunuli vzhůru, hlavně abychom vzali v úvahu vyšších ceny komodit v eurech," řekl Trichet. V březnové zprávě ECB předpokládala, že letos bude inflace v pásmu 0,8 až 1,6 procenta a příští rok 0,9 až 2,1 procenta.

"Reálný růst hrubého domácího produktu se v roce 2010 bude pohybovat v pásmu 0,7 až 1,3 procenta, v roce 2011 pak v pásmu 0,2 až 2,2 procenta. Ve srovnání s prognózou ECB z března 2010 jsme pásmo u růstu reálného HDP na letošní rok posunuli mírně vzhůru v důsledku pozitivních dopadů silnější aktivity ve světě v krátkodobém horizontu. Pásmo na rok 2011 jsme posunuli naopak mírně dolů, což odráží hlavně výhled vývoje domácí poptávky," uvedl Trichet.

Rizika, která ohrožují nastíněný výhled ekonomiky, jsou podle Tricheta s ohledem na mimořádně vysokou nejistotu v zásadě vyrovnaná. Problémem je i nadále hlavně slabý trh práce a také nové tření, s nimž se potýkají některé části finančních trhů. Na druhou stranu je však možné, že globální ekonomika a obchod se zotaví víc, než se předpokládalo.

Trhy čekaly optimističtější odhad

Kurz eura po Trichetových slovech zamířil dolů, zakrátko ale směr otočil a vyrazil vzhůru. Podle obchodníků byla za počátečním poklesem nervozita z toho, že nebylo známo dost podrobností k záchranným krokům ECB, jimiž se banka snaží mírnit dopady dluhové krize v eurozóně. Trh očekával, že banka nastíní příznivější výhled růstu HDP i na příští rok, nejen na letošek.

Euro se proti dolaru po počátečním poklesu dostalo na zhruba 1,2025 USD, zatímco před Trichetovou tiskovou konferencí se kurz pohyboval kolem 1,2050 USD. Později se směr vývoje otočil a euro začalo zrychlovat růst. V několika okamžicích se vrátilo na 1,2050 USD a po 16:00 už se prodávalo za více než 1,21 USD/EUR. Ještě v pondělí euro vůči dolaru spadlo až pod 1,19 USD, a dostalo se tak na více než čtyřleté minimu.