Úsporná opatření, která česká vláda přijala v uplynulých měsících k nápravě rozpočtového schodku, jsou dostatečná. To samé platí i o Slovensku. Uvedla to Evropská komise v hodnocení 12 členských států, které se nachází v takzvané proceduře pro nadměrný rozpočtový deficit. Ten je v EU povolen na hranici tří procent HDP, ale většina států jej v současnosti nesplňuje.
Do skupiny "hříšníků" se letos zařadilo nově Finsko, Dánsko a Kypr. Podle navrhovaných opatření komise by se Finsko mělo pod tři procenta dostat zpátky již v příštím roce, Kypr v roce 2012 a Dánsko v roce 2013.
"Ve všech případech jsme dospěli k závěru, že přijatá opatření jsou dostatečná k dosažení rozpočtových cílů pro rok 2010. V mnoha případech jsme státy vyzvaly, aby co nejdříve specifikovala opatření, která hodlají přijmout i po roce 2010," uvedla komise.
Česko se v proceduře, která pro něj může v extrémním případě, znamenat i zastavení přílivu evropských dotací, ocitlo na začátku prosince loňského roku. Rozpočtový schodek v roce 2009 totiž přesáhl povolenou hranici takřka dvojnásobně. Evropská unie tak po české vládě požaduje, aby deficit snížila pod tři procenta HDP do roku 2013.
Letos by měl rozpočtový schodek ČR činit celkem 5,7 procenta. Bez úsporných opatření vlády Jana Fischera, která si v médiích vysloužila přezdívku Janotův balíček, by však splnění tohoto cíle nebylo nejspíš možné. "České úřady uskutečnily úsporná opatření v roce 2010, které jsou obsažené již v návrhu rozpočtou pro letošní rok, a přijaly ještě další opatření během samotného roku. Jejich celkový dopad na rozpočet je odhadován na zhruba dvě procenta HDP," uvedla komise.
Španělsko a Portugalsko musí dál škrtat
Evropská komise také hodnotila úsporná opatření Španělska a Portugalska, které bývají nejčastěji srovnávány s Řeckem, jež se ocitlo kvůli silnému zadlužení na pokraji bankrotu. Španělé i Portugalci přijali v poslední době celou řadu opatření, mezi něž mimo jiné patří i snižování platů ve státní a veřejné sféře. Eurokomisař pro hospodářské a měnové záležitosti Olli Rehn nicméně upozornil, že v případě některých úspor musí obě země vyjasnit očekávaný dopad na státní rozpočty.
V rozpočtech na rok 2011 mají tyto země vyjasnit škrty ve výši 1,75 (Španělsko) z původních 3,3 % HDP, resp. 1,50 procenta HDP (Portugalsko) z původních 2,6 % HDP, jinak jim hrozí v dalších letech další nabalování dluhu, efekt v materiálech EK označovaný jako "sněhové koule".
Navzdory obavám, že plánované rozpočtové škrty napříč Evropské unii, by mohly oslabit hospodářský růst eurozóny i celé EU, Rehn tvrdí, že růst ekonomiky bude naopak zrychlovat. "Očekáváme, že ekonomický růst (celé EU) se bude v letošním roce pohybovat kolem jednoho procenta a ke konci roku by měl postupně zpevňovat. V příštím roce by se měl hospodářský růst pohybovat již kolem 1,75 procenta," uvedl Rehn.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist