Vláda v pondělí do nové funkce vládního zmocněnce pro dostavbu Jaderné elektrárny Temelín jmenovala Václava Bartušku. Ten současně zůstává ve funkci velvyslance pro energetickou bezpečnost. Sdělil to v pondělí sám Bartuška a později potvrdil na tiskové konferenci vlády premiér Jan Fischer.

"Nebude mít rozhodovací působnost, ale informační - řekněme  dohledovou. Doba trvání bude zhruba na dva roky, do té doby než začnou stavební práce," prohlásil Fischer.

V současné době pokračuje v dostavbě Temelína posouzení dopadů dostavby elektrárny na životní prostředí a zadávací řízení veřejné zakázky na dodavatele dostavby. Podle nedávných informací ČEZ je ve fázi přípravy zadávací dokumentace. ČEZ by chtěl do roku 2020 uvést do provozu dva nové bloky.

Vítěz tendru dostane zakázku převyšující 500 miliard korun. O největší tendr v Evropě usilují tři společnosti, francouzská Areva, konsorcium společností Westinghouse a česko-ruské konsorcium Škoda JS a Atomstrojexport. Vítěz výběrového řízení by měl být znám na jaře 2012.

"Jde o to, mít někoho, kdo se bude té zakázce systematicky a detailně věnovat, na což politici čas nemají. A v případě zakázky takového objemu a významu to je zásadní problém," objasnil důvody zřízení nové funkce v pátek webu Aktuálně.cz zdroj ze státní správy. 

Server uvedl, že premiér Jan Fischer i Bartuška mVyslanec pro energetickou bezpečnost Václav Bartuškaají na zakázku stejný názor, mimo jiné se obávají, aby nebyla předražená. Premiér údajně také zjistil, že stát nemá o zakázce přesné a detailní informace, ačkoli má v elektrárenské společnosti ČEZ, která tendr na výstavbu Temelína vypsala, dvoutřetinový podíl.

Bartuška pak byl navíc první, kdo veřejně protestoval proti nesrovnalostem v zakázce. ČEZ totiž dosud nezveřejnil, kolik hodlá do dostavby elektrárny investovat a kolik reaktorů chce postavit, uvedl server.

V současné době pokračuje jak proces posouzení dopadů dostavby elektrárny na životní prostředí, tak i zadávací řízení veřejné zakázky na dodavatele dostavby. Podle nedávných informací ČEZ je ve fázi přípravy zadávací dokumentace. ČEZ by chtěl do roku 2020 uvést do provozu dva nové bloky.