Podle čínských médií pochází z čínské produkce až 90 procent vuvuzel, které se prodaly v Jihoafrické republice. Vyrábějí je hlavně závody v provinciích Če-ťiang a Kuang-tung. A pokud si někdo myslí, že ten hluk po skončení šampionátu opadne, Kua je jiného názoru.
"Jsme přesvědčeni, že se trh s trumpetami vuvuzela po mistrovství světa rozroste, protože je lidé z dalších zemí začali milovat," říká podnikatelka, jejíž závod vyrábí i další hlučné plastické hračky jako píšťalky. Kua dodává, že pozoruje nárůst poptávky po trumpetách v Číně, Evropě i Spojených státech, kde se vuvuzely naposledy objevily při basketbalového utkání v Bostonu.
Každý ale jejich zastáncem není. Hráči na šampionátu hluk kritizují, protože je kvůli němu těžké zachytit pokyny z trenérské lavice. A návštěvníci v tom neustálém bzukotu nemají šanci zpívat své oblíbené chorály.
Jeden francouzský kabelový televizní kanál dokonce nabízí vysílání bez vuvuzel, které z něj digitálně vymazává. Mezi zastánci vuvuzel jsou proti tomu prezident světové fotbalové federace FIFA Sepp Blatter a davy afrických fotbalových fandů.
Tyto trumpety začal vyrábět a prodávat Jihoafričan Neil Van Schalkwyk, který na název vuvuzela drží práva. V poslední verzi je raději prodává i s párem špuntů do uší.
Čínské firmy ovládly tento trh podobně jako se sportovní obuví či s DVD přehrávači. Kua říká, že její firma prodává obchodním agentům vuvuzely po 2,5 jüanu (7,50 Kč) se ziskovou marží pod sedmi procenty. V zahraničí se pak prodávají až za deset dolarů (přes 200 korun), citovala manažerku AP.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist