Spotřeba hovězího a telecího masa je v Česku nejnižší ze všech zemí Evropské unie, vyplývá z připravované Zprávy o stavu Českého zemědělství. Každý Čech v loňském roce snědl v průměru 9,5 kilogramu hovězího masa, což bylo nejméně ze všech členských států EU. Meziročně se spotřeba snížila o 0,7 kilogramu. Pomyslnému žebříčku konzumentů vévodí Lucemburčané s více než 32 kilogramy ročně.

Drahé a tuhé

Přitom před dvaceti lety se roční spotřeba hovězího pohybovala kolem 30 kilogramů na hlavu, postupně však klesla o více než dvě třetiny a z druhého místa v pořadí oblíbenosti jej vytlačilo maso drůbeží. Podle předsedy Českého svazu zpracovatelů masa Jaromíra Klouda způsobila pokles obliby hovězího zejména jeho oproti vepřovému a drůbežímu vyšší cena. V očích spotřebitelů jej znevýhodňuje také delší a složitější způsob přípravy.

Pokračujícímu poklesu spotřeby hovězího v uplynulém roce napomohla ekonomická krize a trend výroby levných uzenin s nižším obsahem masa pro obchodní řetězce. Méně hovězího než dříve se z úsporných důvodů používá také ve veřejném stravování. "Závodní jídelny dnes šetří každou korunu a hovězí je vyjde nejdráž," uvedl Kloud, podle nějž se z hovězího pro řadu lidí stala sváteční záležitost, kterou si dopřejí čas od času ve formě dobrého steaku v restauraci. Zcela výjimečně lidé v tuzemsku používají hovězí také při stále oblíbenějším zahradním grilování. Nejradši grilují vepřové.

Vepřové, česká tradice

To je v Česku tradičně nejoblíbenější a představuje více než polovinu celkové domácí spotřeby masa. Průměrný Čech loni snědl 41 kg vepřového masa. Druhé nejoblíbenější je již několik let drůbeží, jehož loňská spotřeba činila necelých 26 kg. Kromě ze všech druhů masa nejnižší ceny a relativně snadné úpravy jsou často vyzdvihovány i jeho dietetické přednosti.

Ostatních druhů masa, mezi něž patří například králičí či zvěřina, snědli v loňském roce lidé v průměru čtyři kilogramy na hlavu. Ve srovnání se zbytkem Evropy se v Česku jí málo ryb. Jejich spotřeba nedosahuje ani šest kilogramů.

Obliba hovězího klesala již v prvních letech po sametové revoluci, kdy došlo k jeho výraznému zdražení. Další odliv konzumentů zaznamenalo hovězí v roce 2001, kdy se promítly obavy z takzvané nemoci šílených krav (BSE).

"V Německu jsou od problémů z BSE všechny receptury na uzeninu bez hovězího masa," uvedl Kloud, podle nějž řezníci v zemi, kde je podobně jako v českých zemích oblíbené především vepřové, přestali hovězí maso dávat do salámů či párků.

Vyvážíme zvířata, dovážíme maso

Stejně jako spotřeba, snižuje se také výroba hovězího masa v ČR. V loňském roce dosáhla 77.000 tun, což bylo o 3,7 procenta méně než v roce 2008. Bilance zahraničního obchodu s hovězím je záporná, i když ne tak výrazně jako u masa vepřového, u nějž se dovozy podílejí na domácí spotřebě již téměř z poloviny, i masa drůbežího. Naopak u živého skotu je saldo zahraničního obchodu kladné. Stav, kdy je ze země vyvážena surovina a dováženy zpracované výrobky není podle agrárních organizací dobrý. Podpora výrobků z vysokou přidanou hodnotou a jejich vývoz je také součástí nedávno vzniklého koncepčního dokumentu Vize českého zemědělství po roce 2010.

 

 

 

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist