Vlády Německa, Francie a Británie se zavázaly, že zavedou daň na banky, která by měla přinést prostředky k hrazení nákladů na finanční krize. Hodlají rovněž vyzvat další země, aby se k nim připojily. Vyplývá to podle agentury AP ze společného prohlášení těchto tří vlád, které v úterý zveřejnilo německé ministerstvo financí. Česko zavedení takovéto daně minulý týden na summitu EU nepodpořilo.

Finanční instituce by podle prohlášení měly poskytnout "spravedlivý a značný příspěvek", aby kompenzovaly vlády za záchranu bank v důsledku světových hospodářských krizí. Země upozornily, že každá z nich sice navrhuje svou vlastní legislativu, ale že všechny mají společný cíl.

"Všechny tři daně budou směřovat k zajištění toho, aby banky poskytly výrazný příspěvek, s cílem zohlednit rizika, která představují pro finanční systém, a přimět banky snížit tato rizika úpravou bilancí," píše se v prohlášení.

Britové čekají zisk 2 miliardy

Německo ohlásilo záměr zavést takovouto daň již v březnu a nyní připravuje potřebnou legislativu. Británie představila svou verzi daně v úterý, kdy zveřejnila prognózu svých rozpočtových škrtů. Francie hodlá zveřejnit podrobnosti bankovní daně v nadcházejícím rozpočtu, napsala agentura AP.

Britský ministr financí George Osborne uvedl, že britská bankovní daň bude zavedena v lednu příštího roku. "Očekáváme, že jakmile bude daň plně zavedena, bude vytvářet roční příjem přes dvě miliardy liber (62 miliard Kč)," dodal.

O bankovní dani by se mělo jednat na víkendovém summitu skupiny předních průmyslových a rozvíjejících se zemí G20 v kanadském Torontu. Evropská unie se minulý týden dohodla, že její zástupci na zasedání pojedou s tím, že bude chtít dosáhnout zavedení světové bankovní daně či poplatku. K odpůrcům daně patří vedle Česka další země, například Kanada a Austrálie.