Pařížská prokuratura požádala o pětiletý trest vězení, z toho čtyři roky nepodmíněně, pro bývalého makléře banky Société Générale Jérôma Kerviela. Ve francouzské metropoli běží proces, ve kterém je Kerviel obviněn z odpovědnosti za ztrátu banky ve výši zhruba 4,9 miliardy eur (téměř 126 miliard Kč).

Kervielovi hrozí kromě pěti let vězení i pokuta až 375.000 eur (asi 9,6 milionu Kč). Société Générale jej obviňuje z překročení pravomocí, zpronevěry a falšování dokumentů. Tvrdí ale také, že Kerviel neoprávněně manipuloval s počítačovými daty.

Státní zástupce a hlavní žalobce Jean-Michel Aldebert označil Kerviela za "lháře a podvodníka, který cynicky zneužíval mezery v kontrolních mechanismech". Kerviela také nazval "ničícím géniem". "Žádám, abyste ho uznali vinným ve všech obviněních," dodal.

Další z žalobců se nechal slyšet, že Kerviel je "herec", který lže a skrývá pravdu. Tak se prý nechová člověk, kterého v jeho práci povzbuzují nadřízení.

Obhajoba: Dělal jen svou práci

Kervielův právník Olivier Metzner označil návrh trestu za "velmi, velmi přísný." Kerviel se snažil "vydělat peníze pro banku", řekl právník mimo soudní síň.

Soudní proces trvá třetí týden. Svědčilo v něm 30 svědků, mezi nimi Kervielovi nadřízení, kolegové a auditoři. Soudce by měl vynést verdikt v pátek. Podle zveřejněných informací proti Kervielovi svědčí převážně ti, co u Société Générale stále pracují.

Kerviel tvrdí, že jeho nadřízení o rizikových transakcích věděli a tolerovali je. Banka to ale vehementně popírá a někteří svědkové, kteří už vypověděli, Kerviela nazývají lhářem. Čtvrtý den procesu promluvil i svědek, který dává Kervielovi zapravdu a řekl, že banka musela dobře vědět, co Kerviel s jejími penězi dělá.

"Přímí nadřízení nemohli aktivity Jérôme Kerviela úplně ignorovat," řekl před soudem bývalý manažer banky Benoit Taillieu, který do roku 2006 vykonával dohled nad makléři a byl i Kervielovým nadřízeným. Ztráta, která bance vznikla údajně kvůli Kervielovi, je z pozdější doby. "Možná, že je (Kerviel) vinen, rozhodně ale není sám," vypověděl Taillieu.

Kervielův bývalý nadřízený soudu také řekl, že Kerviel měl ještě nějaký čas před zmíněnou ztrátou výborné výsledky. Dosahoval abnormálně vysokých zisků, což podle Taillieua muselo zalarmovat lidi z dohledu a jednoznačně ukázat, že Kerviel není schopen tak vysokých zisků dosahovat, aniž by neporušoval interní pravidla. To by potvrzovalo Kervielova slova, že když bance hodně vydělával, nadřízení překračování interních limitů bez problémů tiše tolerovali.

Société Générale, která v České republice vlastní Komerční banku, ale až dosud popírala, že by měl Kerviel komplice. Dnes 33letý Kerviel podle banky pracoval sám. Kerviel nikdy nepopíral, že otevíral pozice, které neměl od nadřízených schválené a které podle odhadů mohly dosáhnout až 50 miliard eur. Zároveň ale trvá na tom, že nadřízení o všem věděli.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru