Prezident Spojených států Barack Obama vyzval americký Kongres, aby jako další krok v reformách finančního sektoru projednal jeho návrh na zdanění bank, které by mělo během deseti let přinést 90 miliard dolarů (1,9 bilionu Kč).

Obama chce uvalit daň ve výši 0,15 procenta na pasiva největších amerických finančních institucí, aby získal zpět finanční prostředky použité na záchranu bankovního sektoru v době krize. "Musíme uvalit daň na banky, které byly největším příjemcem pomoci ze strany daňových poplatníků na vrcholu finanční krize," řekl prezident.

Obama rovněž přivítal páteční přijetí konečné verze zákona o rozsáhlé reformě regulace finančního sektoru dohadovacím výborem Kongresu. O legislativě, v níž se v posledních jednáních zmírnily některé dalekosáhlé návrhy na omezení bankovních aktivit, bude v dalších dnech definitivně hlasovat Senát a Sněmovna reprezentantů.

Obama je nyní na summitu skupiny předních průmyslových a rozvíjejících se zemí G20 v Kanadě, kde hodlá změny v regulaci amerického finančního sektoru prosazovat jako model pro ostatní země.


"Doufám, že budeme schopni navázat na pokrok, který jsme učinili na loňských summitech G20 při koordinaci našeho úsilí o celosvětovou finanční reformu, abychom zajistili, že se krize podobná té, ze které se stále zotavujeme, nebude nikdy opakovat," prohlásil.

Vlády Německa, Francie a Británie se již tento týden zavázaly, že zavedou daň na banky, která by měla přinést prostředky k hrazení nákladů na finanční krize. Evropská unie se minulý týden dohodla, že její zástupci na zasedání G20 pojedou s tím, že bude chtít dosáhnout zavedení světové bankovní daně či poplatku. Česko ale zavedení takovéto daně nepodpořilo.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru