Zavedení finanční pobídky filmařům by mohlo do Česka přilákat více tvorby zahraničních filmů. Filmaři by měli dostávat od státu až pětinu peněz, které tu za natáčení utratí. V Otázkách Václava Moravce v České televizi, které se mimořádně konaly u příležitosti festivalu v Karlových Varech, se na tom shodli filmoví producenti Matthew Stillman a Marc Jenny.
Nové pravidlo už v půlce června Česku schválila Evropská komise a filmaři už mohou od června o tuto podporu žádat ministerstvo kultury.
Čeští filmaři mají stále větší problémy se získáním sponzorů - čtěte ZDE
Podpora filmařů má zelenou. Česko bude vracet 20 procent uznatelných nákladů - čtěte ZDE
Vrátí se do Česka zahraniční filmaři? Evropská komise schválila systém pobídek - čtěte ZDE
"Nechci přímo jmenovat žádný konkrétní projekt, ale myslím, že některé dobře znáte," řekl Stillman. "Jsou tři nebo čtyři filmy, které mají stát 100 až 120 milionů dolarů (tedy asi dva až 2,5 miliardy korun) a ty jsou připravené sem okamžitě přijít," uvedl. Zdůraznil ale, že je nutné, aby se finanční podpora dala převádět z roku na rok.
"Já si myslím, že kvalita, kterou tady můžeme nalézt z technické stránky, je mimořádná," podotkl Jenny. Varoval však, že pokud ČR nebude po právní stránce na stejné úrovni jako jiné země, bude velmi těžké do ní přilákat zájemce o natáčení.
Také filmový producent a předseda Asociace producentů v audiovizi (APA) Pavel Strnad se domnívá, že pobídka bude hlavním stimulem pro příchod filmové tvorby ze zahraničí. Zdůraznil, že pobídky mohou být přístupné i tvůrcům českých filmů, pokud splní dané podmínky. Jde například o minimální náklady 15 milionů korun u celovečerního filmu.
Stamilionové ztráty
Podle ČT se kvůli prodlení způsobeném čekáním na souhlas Bruselu s pobídkami se řada filmových projektů přesunula z Česka do jiných evropských zemí, kde již pobídky filmařům fungují. Česko tak podle ČT přišlo celkem až o tři miliardy korun. Například natáčení amerických filmů Monte Carlo nebo The Rite se přesunulo do Budapešti, přičemž podle předpokladů měli filmaři utratit v tuzemsku za jejich natáčení dohromady 640 milionů korun. Zpátky by jim český stát mohl teoreticky vrátit 128 milionů korun. Film Captain America s předpokládanými dvoumiliardovými útratami se přesunul do Londýna.Dosavadní ministr kultury Václav Riedelbauch nechtěl potvrdit informace ČT, podle nichž by se čtvrtý díl filmové série Mission Impossible s Tomem Cruisem mohl opět natáčet v tuzemsku. V Praze se přitom v 90. letech natáčel první film z této řady. S odvoláním na slib partnerům při jednání Riedlbauch řekl, že vyhlašování konkrétních titulů před schválením se dělat nebude.
"Ale řekněme, že z 80 procent asi budete mít pravdu," připustil. Také producent Stillman se nechtěl vyjadřovat přímo, je si ale jist, že se projekty tohoto typu do ČR opět vrátí.
Program garantuje, že podpora nebude vyplacena dříve, než producent na území ČR proinvestuje vlastní finanční prostředky do českých služeb a zboží a následně je nechá prověřit auditem. Nejvýznamnějším rysem podpory je právě to, že se peníze vyplácejí až po dokončení projektu.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist