Britský ropný koncern BP, který má obrovské výdaje kvůli rozsáhlému úniku ropy do Mexického zálivu, se možná obrátí na investiční fondy bohatých států včetně těch z Blízkého východu. S odvoláním na informované zdroje to napsal list National, který v angličtině vydává vláda emirátu Abú Zabí.

Finanční instituce z Blízkého východu podle zdrojů předložily návrhy poradcům BP a čekají na odpověď. Mezi možnostmi jsou akvizice klíčových aktiv nebo přímá injekce hotovosti. Ropný gigant si potřebuje vylepšit bilanční sumu poté, co se burzovní investoři hromadně zbavovali jeho akcií.

Podle zdroje si je koncern BP "vědom potenciální podpory z Blízkého východu". Tisková mluvčí BP v Londýně ale odmítla uvést, zda se investoři z Blízkého východu na firmu obrátili. "Finanční otázky nekomentujeme," shrnula.

Největší pobřežní únik ropy v historii

Zpráva ze Spojených arabských emirátů přišla v den, kdy britský list Sunday Times napsal, že BP hledá strategického investora, aby mohla odrážet pokusy o převzetí. List napsal, že se poradci BP poohlížejí po rivalech a státních fondech, aby převzali pět až deset procent společnosti za až 9,1 miliardy dolarů (přes 186 miliard Kč).

Od dubnové exploze ložiska Deepwater Horizon ztratil koncern přes 50 procent tržní hodnoty a objevilo se riziko, že by ho mohl nepřátelsky převzít velký rival jako Exxon Mobil nebo Royal Dutch Shell. Katastrofa představuje největší pobřežní únik ropy v historii Spojených států, připomněla agentura AP.

Z poškozeného vrtu v hloubce 1500 metrů, ze kterého ropa od 20. dubna uniká, vytéká do moře denně mezi 5,5 a 9,5 milionu litrů suroviny. BP už zaplatila za likvidaci ropné skvrny přes 2,6 miliardy dolarů, další miliony bude muset platit za pokuty a jako odškodné lidem, jejichž podnikání skvrna ohrozila.