Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service snížila hlavní rating Portugalska na stupeň A1. Je to snížení o dva stupně, rating ale zůstává v horní části investičního pásma a stabilní je i výhled ratingu, což znamená, že Moody's jej nebude v nejbližším roce měnit.

Agentura svůj krok zdůvodnila zhoršením finančních parametrů země ve střednědobém výhledu. Moody's má obavy hlavně z poklesu finanční síly země a očekává, že hospodářský růst bude v dohledné době slabý. Zlepšení nelze čekat dříve, než se projeví započaté strukturální reformy, což ale bude až ve střednědobém a dlouhodobém výhledu.

Budou třeba další úspory

Moody's také uvedla, že Portugalsko možná bude v příštím roce potřebovat další úsporná opatření, pokud má splnit náročné fiskální cíle. Portugalské ministerstvo financí uvedlo, že se snížením ratingu se počítalo, přiznalo ale, že ani priority fiskální konsolidace nemusí zaručit, že se ekonomický růst rychle obnoví.

Snížení ratingu krátce oslabilo kurz eura, to se ale brzy vzpamatovalo, když se ukázalo, že Řecko bez problémů prodalo krátkodobé státní dluhopisy a navíc ve větším objemu, než se čekalo.

S&P snížila rating Portugalska na zmíněnou známku A minus už v dubnu. Na rozdíl od Moody's má však pro svou ratingovou známku negativní výhled, což znamená, že může Portugalsku rating ještě snížit.

Varování pro Británii.....

Ani další evropské státy přitom nemohou být v klidu, že je také pád ratingu nepostihne. V pondělí večer totiž pohrozila snížením ratingu Británii agentura Standard & Poor's (S&P). A to přesto, že nová koaliční vláda minulý měsíc přijala nejúspornější rozpočtový plán od počátku 80. let.

Británie má dosud nejvyšší ratingovou známku AAA, ale agentura sdělila, že ponechává v platnosti negativní výhled britského úvěrového ratingu, což znamená, že může tuto známku bez dalšího varování zhoršit. Zdůvodnila to tím, že zatímco plánované škrty ve výdajích ještě čekají na uskutečnění, ekonomika zřejmě nebude růst tak, jak si vláda představuje.

"Střednědobé ekonomické prognózy pro Británii jsou méně optimistické než předpoklady, na nichž je rozpočet založen," uvedla S&P. "Jsme proto přesvědčeni, že stále existuje hmatatelné riziko, že zátěž vládního dluhu se může přiblížit úrovním neodpovídajícím ratingu AAA," dodala agentura.

... ale i Španělsko

A předminulý týden snížením ratingu - tentokrát Španělsku - pohrozila ratingová agentura Moody's. Španělsko, stejně jako Velká Británie, má sice nejvyšší možný stupeň Aaa - ten ale podle agentury vzhledem k finanční situaci země neodpovídá srovnání s jinými státy s nejvyšším ratingem. Moody's proto zařadila rating Španělska do režimu pozorování s negativním výhledem.

"Pokud na konci pozorování rating Španělsku snížíme, s největší pravděpodobností to bude o jeden, maximálně o dva stupně," uvedla Moody's. Finance Španělska budou analytici agentury zkoumat tři měsíce.

Z trojice předních ratingových agentur je Moody's jediná, která závazky Španělského království stále hodnotí nejvyšší známkou.

Konkurenční agentura Fitch Ratings měla rating Španělska na nejvyšším stupni AAA do 28. května, kdy jej snížila na stupeň AA-plus. Už v dubnu se ke snížení ratingu Španělska odhodlala agentura Standard & Poor's, po jejímž kroku citelně vzrostla nervozita na finančních trzích.