Mezinárodní ratingová agentura Moody´s Investors Service dnes srazila úvěrové hodnocení Řecka o plné čtyři příčky na stupeň Ba1. Jako druhá ze tří světových agentur tak hodnotí schopnost země splácet dluhy ratingem ve spekulativní kategorii.

Stalo se to krátce poté, co do Atén přijela delegace Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu (MMF), aby předběžně vyhodnotila, jak země plní podmínky, za kterých obdržela mezinárodní pomoc.

Řecko se potýká s hlubokou dluhovou krizí a kvůli ztrátě důvěry mezi investory se ocitlo na pokraji státního bankrotu. Jedním z důvodů kontrol je také to, že země v předešlých měsících přiznala, že falšovala údaje o hospodářské situaci.

Moody´s svůj dnešní krok zdůvodnila ekonomickými riziky spojenými s realizací záchranného programu, který Řecku poskytly země eurozóny spolu s Mezinárodním měnovým fondem. Další pád ratingu přitom zhoršuje již tak špatné vyhlídky Řecka na překonání krize a vyhnutí se státnímu bankrotu. Jeho snížením totiž automaticky rostou úroky, které investoři za své půjčky vyžadují.

Záchranný balík pomůže, ale....

Moody´s konstatovala, že záchranný balík v dohledné době eliminuje rizika platební neschopnosti v důsledku potíží s likviditou a povzbuzuje k zavádění věrohodných a průchodných strukturálních reforem.

"Makroekonomická a realizační rizika spojená s tímto programem jsou však podstatná a odpovídají ratingu Ba1," podotkla analytička agentury Sarah Carlsonová.

Moody´s upozornila, že uvažuje o snížení řeckého ratingu do spekulativní kategorie, již 10. května. To bylo dva týdny poté, co tak nečekaně učinila konkurenční agentura Standard & Poor's. Ta si tím od evropských zemí vysloužila kritiku za překotnost, protože nepočkala na ohlášené oznámení záchranného plánu.

Agentury začaly snižovat řecké ratingy od loňského podzimu, poté co nová řecká vláda odhalila skutečnou výši rozpočtového deficitu. Začala tím řecká dluhová krize, kdy se od země odklonili investoři a Řecko kvůli prudkému růstu úroků z dluhopisů přestalo být schopno financovat své dluhy vydáváním nových dluhopisů na trzích.

Pomoc na poslední chvíli

Řecko si u EU a MMF zajistilo finanční pomoc v astronomickém objemu asi 110 miliard eur (asi 2,8 bilionu korun), i když na začátku se hovořilo jen asi o 30 miliardách eur. Pomoc je poskytována ve formě úvěrů, které mají nižší úrokovou sazbu, než jakou by si Řecko před jejím dojednáním bylo schopno zajistit na trhu.

První část úvěru Řecko dostalo v polovině května, jen pár hodin předtím, než mělo vyrovnat splatné závazky za zhruba 8,5 miliardy eur. Další peníze mají do Atén dorazit v září.

Řecko uvedlo, že za prvních pět měsíců letošního roku překročilo cíle, které si dohodlo pro snižování deficitů veřejných financí. Příjmy rozpočtu sice byly proti odhadům slabší, země ale více škrtala.