Jednotlivé členské země Evropské unie by si měly samy určovat, zda na svém území povolí pěstování geneticky modifikovaných plodin (GMO). Navrhla to dnes Evropská komise i přes kritiku od průmyslu i z některých unijních zemí.

"Tato dnes přijatá konkrétní opatření umožní členským státům svobodu rozhodnout o pěstování GMO," podotkl eurokomisař pro zdraví a ochranu spotřebitele John Dalli. Podle něho zkušenosti ukazují, že státy bloku v této věci potřebují víc flexibility. O návrzích nyní budou rozhodovat společně Evropský parlament a Rada EU zastupující členské země.

Ze strany Evropské komise je postup v případě GMO poměrně nezvyklý, neboť výkonný orgán unie málokdy vrací nabyté pravomoci zpět členským státům. Cílem je odblokovat současnou situaci v systému schvalování těchto plodin, který za 12 let umožnil schválit k pěstování v EU pouze dva druhy GMO.

Případné schválení dnešního návrhu EK by podle agentury Reuters mohlo vést k nárůstu produkce geneticky modifikovaných plodin v zemích, které je už pěstují, jako jsou Španělsko či Česká republika. Naopak země jako Itálie či Rakousko, které k nim zaujímají dlouhodobě skeptický přístup, by je mohly zcela zakázat.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru