Uplynulý týden ze začátku navázal na optimismus týdne předchozího. V pondělí všichni trochu nejistě očekávali první čísla výsledkové sezóny, kterou tradičně otevírala společnost Alcoa. Ta investory příjemně překvapila, když překonala odhady analytiků. K dobré náladě na trzích přispěla i úspěšná aukce řeckých dluhopisů.

Ta byla první od dohody o finanční pomoci Řecku ze strany tandemu MMF a zemí Eurozóny. Byla proto vnímána jako určitý test důvěry věřitelů. I když bude muset Řecko oproti minulé aukci platit vyšší úroky, podařilo se jí náklady na financování udržet pod 5-ti procenty, kterými je úročeno čerpání z balíčku pomoci MMF a evropských zemí.

Po prodeji španělských dluhopisů minulý týden se tak jednalo o druhý náznak návratu důvěry věřitelů, což trh potěšilo. I tak se ale dle mého názoru dá očekávat, že otázky fiskálních problémů některých zemí a veřejného dluhu obecně se budou na trh opět vracet a zvyšovat jeho volatilitu.

Zátěžové testy bank: Už jen týden

V tomto týdnu také začaly prosakovat informace o zátěžovém testu evropských bank, jehož výsledky mají být zveřejněny 23.7. Údajně je již známo, že německé banky testem projdou bez problému. Nicméně pokud budou parametry testů příliš mírné, nebudou mít vysokou vypovídací hodnotu a Evropa tak bude spíše působit dojmem, že zavírá oči před riziky, kterým čelí. A z toho jsou možná někteří investoři víc nervózní, než z výsledků testů samotných.

V poměrně silně pozitivní náladě ze začátku týdne také téměř zanikla zpráva o snížení kreditního ratingu Portugalsku ze strany agentury Moody’s. I reakce na euru byla mírná a pokles jen dočasný.

Otázkou je, zda trhy agenturu spíše ignorovali (např. proto, že rating Portugalska je stále v investiční úrovni a výhled je stabilní), či zda docházelo k zavíraní „short“ pozic spekulujících na pokles eura, což euru pomohlo.

Tržnímu optimismu došla šťáva

Nicméně optimismus, který táhnul trhy výše a díky kterému mohly indexy růst 6 dní v řadě, se v polovině týdne začal vytrácet. Banky se dostaly pod prodejní tlak kvůli opětovným obavám z dopadu nových pravidel bankovní regulace projednávaných basilejským výborem ve Švýcarsku.

Kromě toho přišel FED s odhadem nižšího růstu ekonomiky a i když reakcí nebyl vyslovený pokles, vychladnutí optimismu na trzích bylo patrné. Dobrou zprávou pro technologie byly vynikající výsledky Intel.

V závěru týdne ale přišly další zprávy indikující zpomalení ekonomického růstu v Číně. Z USA pak čísla ukázala na zpomalení výroby a spotřebitelská důvěra klesla více než se čekalo. Vrátily se tak do hry obavy z dvojitého dna a i díky růstům v minulých dnech jsme byli svědky poměrně silných poklesů.

I přes optimismus ze začátku týdne, se v závěru projevila horší makrodata na důvěře investorů a smíšená čísla korporátních výsledků – např. firmy Alcoa, JPMorgan či Intel překvapily příjemně, Google a Bank of America zase zklamaly.

V nadcházejících dnech se tedy dá očekávat pozornost zaměřená nejen na firemní výsledky (a zde hlavně u bankovních a průmyslově-výrobních titulů), ale také na údaje, které by mohly zlepšit názor na to, zda nás čeká dvojité dno, či nikoliv.