Řecko dnes prodalo státní dluhopisy v objemu 1,625 miliardy eur (asi 41,2 miliardy korun) a se splatností šest měsíců. Od květnové dohody s Evropskou unií a Mezinárodním měnovým fondem (MMF) je to poprvé, co se Atény obrátily na finanční trhy. Řecko ale za nový úvěr musí zaplatit vyšší úrok než dosud.

Podmínky, za kterých země cenné papíry prodala, mimo jiné stanoví, že bude muset za nový úvěr zaplatit úrok 4,65 procenta. Vzhledem k tomu, že je to za cenné papíry splatné za půl roku, byl by roční úrok vyšší. Patrně by to ale nebyl jen prostý dvojnásobek úroku šestiměsíčního dluhopisu.

Řecká Agentura pro správu veřejného dluhu (PDMA) uvedla, že takzvaný poměr bid-to-cover, jenž vyjadřuje násobek, o který zájem o nákup překročil akceptovatelné podmínky prodeje, činil 3,64. To je sice méně než u minulé aukce z dubna, kdy tento poměr činil 7,67, je to ale mnohem lepší výsledek, než jakého dosáhlo nedávno Španělsko. To ale prodávalo dluhopisy splatné za pět let.

Řecko je v epicentru problémů, s nimiž se potýká eurozóna. Atény se loni přiznaly k falšování statistik a k výrazně vyššímu zadlužení, než do té doby vykazovaly v oficiálních dokumentech. Podvod silně otřásl důvěrou v celý projekt jednotné měny euro a přispěl k citelnému poklesu kurzu měny v posledních měsících.