Co ovlivňuje český rating
40 % Poměr státního dluhu k HDP

Česko na tom v tomto kritériu není až tak zle. Špatné je, že se toto číslo začíná rychle zhoršovat.

4 % Poměr mezi splácenými úroky a příjmy rozpočtu

Ani v tomto kritériu na tom není Česká republika až tak špatně, aby to ohrožovalo její rating.

Mezinárodní ratingová agentura Moody´s může zvýšit hodnocení úvěrové spolehlivosti České republiky, pokud nová vláda splní slib snižování rozpočtového deficitu. Agentuře Bloomberg to řekl analytik Moody´s Dietmar Hornung. Moody´s nyní hodnotí Česko známkou A1 se stabilním výhledem.

Koaliční vláda premiéra Petra Nečase slíbila, že deficit veřejných financí sníží do roku 2013 ke třem procentům ročního výkonu ekonomiky, což je maximální limit Evropské unie, z letošních plánovaných 5,3 procenta hrubého domácího produktu. "Jestliže zaznamenáme obnovení reálné konvergence směrem k evropskému jádru, mohlo by to vytvořit tlak na zvýšení ratingu," řekl Hornung.

Podle Hornunga by rovněž pomohlo, kdyby vláda naplnila plán stabilizace výše státního dluhu. Ten loni vzrostl na 35,4 procenta HDP ze 30 procent v roce 2008. Zůstává zatím hluboko pod unijním limitem 60 procent.

Moody´s považuje za velmi příznivé, že vláda bude mít ve 200členném parlamentu pohodlnou většinu 18 křesel, což je nejvíce od vzniku České republiky v roce 1993. "Na politické frontě je dobrou zprávou, že nová vláda má jasnou většinu," řekl Hornung.

Fitch, další z velké trojky ratingových agentur, přitom zlepšila výhled ratingu pro Česko ze stejných důvodů již krátce po volbách, 4. června.

Moody´s naposledy zvýšila český rating v roce 2002. Jeho současná úroveň je pátá nejvyšší a je stejná jako rating Slovenka, Estonska nebo Malty. "Rating A1 je nyní stabilní a s žádnou změnou teď není nutné spěchat," podotkl Hornung.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru