Bankovní domy tvrdí, že by zrušení podpory vedlo ke snížení poptávky po hypotečních úvěrech, zhoršila by se jejich dostupnost a mohl by klesnout i zájem lidí o koupi vlastního bydlení. Vyplývá to z ankety ČTK mezi největšími bankami v ČR.
Podle mluvčího ČSOB Ivo Měšťánka by zrušení daňového zvýhodnění hypotečních úvěrů znamenalo omezení dostupnosti hypoték, zejména u žadatelů s nižšími příjmy. Daňový odpočet totiž zvyšuje disponibilní příjem klienta a banka to při vyhodnocování žádosti o úvěr bere v potaz.
Například při dvoumilionové hypotéce se sazbou pět procent zaplatí klient v prvním roce na úrocích zhruba 100.000 korun a daňová úspora činí 15.000 korun. Po zrušení zvýhodnění by tedy měl klient ke splácení úvěru k dispozici o 1250 korun měsíčně méně. "Je tedy možné, že aby klienti dosáhli na nižší splátku, brali by si nižší úvěr nebo by si prodlužovali dobu splácení," dodal Měšťánek.
Možnost odečíst si úroky z hypotéky od daňového základu přispívá k tomu, že je pořízení vlastního bydlení dostupnější, řekla ČTK mluvčí České spořitelny Kristýna Havligerová. Klientům se tak průměrně ročně vrací jedna až dvě měsíční splátky. "Předpokládáme, že zrušení zvýhodnění by mohlo mít negativní dopad na zájem o hypotéky, potažmo pořízení si vlastního bydlení," uvedla Havligerová. Doplnila, že odpočet úroků z hypotéky od daňového základu využívá naprostá většina klientů.
Státní zaměstnanci přijdou o tisíce. Na ostatní dopadne "jen" vyšší DPH - čtěte ZDE
Byty v Česku ještě zlevní. Hlavně ve velkých městech, předpovídá ČNB - čtěte ZDE
"Z pohledu poskytovatele hypoték je to pro nás samozřejmě špatná zpráva, protože to o něco zhorší atraktivitu hypoték a mohlo by dojít k poklesu zájmu o hypotéky," komentoval Kalouskovy plány mluvčí Raiffeisenbank Tomáš Kofroň. "Na druhé straně to chápeme - čím méně výjimek a odpočitatelných položek, tím přehlednější bude daňový systém. Má-li se měřit všem stejně, měla by se i zrušit podpora stavebního spoření a státní příspěvky k úrokům z hypoték," dodal.
Podle mluvčí Komerční banky Moniky Klucové by zrušení daňového zvýhodnění nemělo přímý dopad na dostupnost a cenu hypoték. "Existence daňového zvýhodnění podle našich zkušeností nepatří mezi hlavní kritéria při rozhodování o tom, zda si hypotéku pořídit, nebo nikoliv. Hypoteční trh se v současné době začíná mírně oživovat, zrušení daňové podpory by tomuto oživení určitě nepřispělo, ale na druhou stranu by nemělo přispět k významnému poklesu," uvedla Klucová.
Hlavním hybatelem dalšího vývoje podle Klucové stále zůstávají obavy zákazníků z budoucího ekonomického vývoje nebo ztráty zaměstnání. "Pokud budou (obavy) i nadále slábnout, oživení trhu nabere na síle," uzavřela.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist