1. Hypo Real Estate - Německo
2. ATEbank - Řecko
3. Diada - Španělsko
4. Espiga - Španělsko
5. Unnim - Španělsko
6. Banca Civica - Španělsko
7. Cajasur - Španělsko
Z celkem 91 bank, které se účastnily zátěžových zkoušek EU, jich sedm neuspělo. Nesplnily základní požadavek na výši základního kapitálu v případě další krize. Oznámil to v pátek organizátor zkoušek.
Čeští střadatelé se nemusí obávat, podle očekávání testy prošly velké evropské matky, vlastníci Komerční banky, ČSOB, České spořitelny i Raiffeisenbank.
Neprošlo pět španělských bank - Diada, Espiga, Bianca Civica, Unnim and Cajasur, německá Hypo Real Estate and řecká ATEBank.
Banky, které v testu propadly, nesplnily hledisko základního kapitálu ve srovnání s celkovými aktivy v případě opakování dluhové krize. Ta před nedávnem otřásla Řeckem, ale i dalšími státy eurozóny. Banka je považována za stabilní jen v případě, že poměr mezi kapitálem a aktivy překračuje šest procent, to se však v sedmi případech nestalo.
Podle CEBS dotčeným finančním ústavům chybělo celkem 3,5 miliardy eur základního kapitálu (zhruba 91 miliard korun). To je přitom lepší výsledek než očekávali ekonomové. Ti předvídali pád zhruba 10 bank.
Analytička a ředitelka Next Finance Markéta Šichtařová komentovala krátce před oznámením výsledků situaci takto:
I kdyby test vycházel ze zcela realistických dat, dá jen natolik špatné výsledky, nakolik bude špatný nejčernější scénář použitý v testu. Podle prosakujících spekulací však test zdaleka nevychází z natolik černého scénáře, jaký bychom si uměli představit. Publikování výsledků stress testů má přitom jasný cíl – uklidnit veřejnost. Jestliže dopředu je zadáním uklidnění veřejnosti, je pouze logické, že černý scénář použitý v testu bude natolik mírný, že výsledek prostě bude obstojný. Finanční trhy budou mít možnost zareagovat na výsledky zátěžových testů až po víkendu. S mírně nadpoloviční pravděpodobností odhadujeme, že trh se rád nechá ukonejšit. Neboli krátkodobý dopad na euro, akciové indexy a úrokové sazby by mohl být pozitivní.
Euro před zveřejněním testů oslabovalo vůči dolaru i jenu. Vůči dolaru v 17:00 SELČ oslabilo o 0,52 procenta na 1,2817 USD a k jenu kleslo o 0,24 procenta na 111,87 JPY. Poté ale otočilo a začalo opět posilovat.
Česká měna v závěru týdne zpevnila k euru o šest hal. na 25,13 koruny za euro, vůči dolaru naopak oslabila o desetník na 19,61 koruny za dolar.
Velké pochyby
Podobné zátěžové testy amerických bank z loňského června ukázaly, že nový kapitál v celkovém objemu 75 miliard dolarů (1,47 bilionu Kč) bude potřebovat deset z 19 testovaných institucí. Americké banky byly schopny si tyto peníze vesměs obstarat na trhu, čímž zde v zásadě skončila finanční krize.Na rozdíl od zátěžových testů v EU bylo americké testování jednoznačné a transparentní. Ani několik hodin před zveřejněním evropských výsledků nebyly oficiálně specifikovány použité scénáře a kritéria. Investoři tak podezírají úřady, že podmínky testů byly příliš měkké, aby většina prošla, což ovšem může z celé akce udělat frašku.
V pondělí od 14:30 bude o výsledcích zátěžových testů bank a souvisejících otázkách se čtenáři iHNed.cz diskutovat ekonomický komentátor Respektu Jan Macháček na stránkách Finweb.iHNed.cz
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist