Nadnárodní těžební koncern BP utrpěl ve druhém čtvrtletí rekordní ztrátu 23,3 miliardy dolarů (452,7 miliardy Kč). V souvislosti s havárií v Mexickém zálivu firma vytvoří rezervy 32,2 miliardy dolarů, což je víc, než se čekalo.

Výkonný ředitel Tony Hayward k 1. říjnu odchází, na jeho místo nastoupí Američan Robert Dudley, potvrdila spekulace z minulých dnů společnost.

Hrubá ztráta se po zohlednění jednorázových položek ve čtvrtletí vyšplhala na 23,3 miliardy dolarů (asi 452,7 miliardy Kč), zatímco před rokem podnik vytvořil hrubý zisk 5,2 miliardy dolarů. BP také uvedla, že převede 32,2 miliardy dolarů do rezerv na krytí škod a výplatu nároků po havárii, což je víc, než se čekalo.

"Tragédie exploze vrtu Macondo a následné škody na životním prostředí všechno změnily," řekl k hospodaření BP ve druhém čtvrtletí předseda její správní rady Carl-Henric Svanberg. "BP je silný podnik, do budoucna to ale bude podnik jiný," dodal. Firma podle něj nezmění jen vedení, změnit musí prakticky všechno, včetně přístupu k těžbě ropy.

Čistá ztráta činila 17,2 miliardy dolarů, zatímco před rokem měla firma čistý zisk 4,4 miliardy dolarů. V následujícím roce a půl má BP v plánu prodat majetek až za 30 miliard dolarů, aby měla předpokládané nároky z čeho hradit. 

Fond na krytí škod byl založen se základní sumou 20 miliard dolarů v polovině června po jednání předsedy výkonné rady koncernu Carla-Henrica Svalberga a amerického prezidenta Baracka Obamy.

Další prodeje majetku

Ropný koncern navíc kvůli krytí po havárii plošiny v průběhu dalšího roku a půl plánuje další prodeje svých aktiv. Nový šéf Dudley hce proces prodeje urychlit a plánuje prodat aktiva v hodnotě až 30 miliard dolarů. Již v červnu prodalo BP za 7 miliard dolarů svůj majetek v USA, Kanadě a Egyptě americké společnosti Apache. V průběhu stejného časového horizontu plánuje firma snížit čisté zadlužení o 10 až 15 miliard dolarů. 

"Již jsme část aktiv prodali za dobrou cenu, když kupci aktiva dokázali ocenit více než jsme sami předpokládali," řekl Dudley. "Znovu prozkoumáme naše portfolio a zkusím najít další podobné příležistosti pro prodej. Pro BP zůstanou jednoznačně klíčové Spojené státy, kde máme před sebou obrovský kus práce,“ dodal.

Podle analytika Petera Hitchense z londýnské firmy Panmure Gordon & Co. koncernu pomáhá, že na trhu je zájem o aktiva firmy. Podle agentury Bloomberg je ropa a plyn po telekomunikacích druhým největším odvětvím, kde proběhlo nejvíce akvizic a fůzí. V letošním roce již bylo oznámeno skoro 500 obchodů v celkové hodnotě 93,5 miliardy dolarů.

Bezpečnost zlomila Haywardovi vaz

Problémy BP začaly letos 20. dubna, kdy v Mexickém zálivu explodovala ropná plošina Deepwater Horizon a dva dny nato se potopila. Z prasklého vrtu Macondo, na který byla napojena, začala následně unikat ropa a BP se dodnes nepodařilo únik zcela zastavit. Ekologická katastrofa, kterou únik ropy z vrtu způsobil, je největší v dějinách USA. Poškodila i řadu lidí na pobřeží, například rybáře a hoteliéry. Právě tito lidé vznášejí na BP nejvíce požadavků na odškodnění.

Přestože Hayward na konci září opustí funkci, členem správní rady zůstane až do listopadu. Firma uvedla, že Hayward z čela BP odchází po dohodě a bude mu vyplacen jeho roční plat 1,045 milionu liber (asi 31,5 milionu Kč). Z podniku ale zřejmě nezmizí úplně, BP mu chce nabídnout funkci manažera v TNK-BP, což je společný podnik, který má BP v Rusku. Výkonné pravomoci tam ale Hayward zřejmě mít nebude.

Když Hayward nastupoval do funkce, mimo jiné slíbil, že se zaměří na zvýšení bezpečnosti při těžbě z mořského dna. Dosavadní vyšetřování ale naznačuje, že právě s bezpečností na tom BP nebyla nejlépe. To Haywardovi patrně i zlomilo vaz, protože hospodářské výsledky firmy jinak byly dobré. Akcionáři a investoři mohli být s Haywardem jedině spokojeni. Ukazuje to i letošní druhé čtvrtletí; nebýt havárie, zisk by se meziročně zvýšil o více než 70 procent a vystoupil by na téměř pět miliard dolarů.

"Není velkým překvapením, že Hayward odchází. Povzbudivé je ale to, že ve firmě zůstává. Podle mého názoru je docela chytré, že ho pošlou do Ruska. Bob Dudley měl přece s TNK-BP otřesné vztahy," poznamenal analytik společnosti Arbuthnot Dougie Youngson. Větší prodej aktiv, než s jakým se počítalo, podle něj naznačuje, že BP do budoucna bude menším podnikem, než je teď. Dudley už v minulosti TNK-BP vedl, za jeho působení se ale mezi oběma partnery vystupňovalo napětí.

BP používá angloamerický model řízení. Má správní radu, v jejímž čele je předseda. Ten rozhoduje o složení řídícího týmu, a byl tedy jediným člověkem v BP, který měl poslední slovo v tom, zda Hayward zůstane v čele firmy, nebo ne. Z hlediska vedení firmy ale nejvíce pravomocí mívá výkonný ředitel, kterým je právě Hayward, respektive od října Dudley.

Konečný účet za havárii zatím není znám, bude ale výrazně vyšší, než se původně předpokládalo. Analytici nejčastěji hovoří o částkách v rozmezí 15 miliard až 60 miliard dolarů.

 

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist