Ukázka z knihy

„Prodali jsme finanční instrumenty za miliardy, a tak jsme si hloupě a prostoduše přivydělali na nic netušících soukromých vkladatelích. Už je to pryč. Probouzíme se ze snu. A může za to tahle proklatá americká investiční banka. Ale je to ještě horší: velcí korporátní klienti nás proklejí. Najednou budeme jako malomocní. Vzdušný zámek z dolarů se zhroutil.“

Zajímavý úhel pohledu na to, kde vznikly příčiny finanční krize, poskytuje kniha Chamtivost bez hranic. Tu napsala německá autorka pod pseudonymem Anne T., která sama působila sedm let jako finanční bankéřka a makléřka zabývající se těmi nejsložitějšími obchody na kapitálových trzích.

Odkrývá zde možné příčiny, které vedly ke zhroucení mezinárodních finančních trhů na podzim roku 2008 a způsobily tak finanční světovou krizi.

Autorka popisuje jak se postupně během několikal et propracovala až k "top oblasti" bankovních obchodů - finančním derivátům a dalším složitým instrumentům investičního bankovnictví. Hnacím motorem všem jí podobným makléřům je lačnost po penězích a užívání si výdobytků světa luxusu. Svět, o kterém obyčejný člověk nemá představu, je asi tím nejzajímavějším na celé knize.

Co knize škodí je naopak množství odborných výrazů, které občas nejsou zcela přesně přeložené. Autorka sama připouští, že řadu věcí ještě kvůli srozumitelnosti zjednodušovala, ale i tak se běžný čtenář v těch všech derivátech, opcích, volatilitách a dalších odborných výrazech místy ztrácí.

Není ostatně nezbytně nutné dokonale porozumět, jak ty které finanční instrumenty fungují, protože koneckonců, jak z vyprávění vyplývá, mají jediný účel: vydělat další a další peníze bance a samotným makléřům bez ohledu na riziko selhání finančního světa a ohrožení peněz bežných lidí.

Kromě toho Anne T. vykresluje makléře se všemi jejich "odchylkami" od normálního člověka, jejichž zájmem jsou jen a jen peníze, což například dokazuje popis toho, co se dělo ne burzách při teroristických útocích v roce 2001.

Drobnou vadou na kráse je i fakt, že celý příběh neuzavírá nějaký výraznější konec. Celkově tak máte dojem, že autorka "nastoupila" do vlaku finančních makléřů a po adrenalinové jízdě se z jedoucího vlaku "rozhodla zase vystoupit", čímž kniha končí.

Nicméně popis samotné jízdy i autorčiny pochybnosti o této jízdě a jejím smyslu jsou dostatečně zajímavé a stojí za přečtení. "Byla jsem součástí mikrokosmu, který funguje podle svých vlastních pravidel," řekla autorka německému listu Frankfurter Allgemeine Zeitung, a to asi nejlépe vystihuje, o čem kniha je.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist