Státní podnik Lesy ČR letos na investicích a provozních nákladech uspoří 390 milionů korun, z toho 200 milionů korun podnik ušetří nezadáním plánovaných zakázek. Novinářům to řekl ve středul ministr zemědělství Ivan Fuksa. Firmě patří polovina lesů v zemi.
V prověrce nákladů Lesů ČR by měla pokračovat jejich nová dozorčí rada, kterou Fuksa hodlá brzy jmenovat. "Jsem přesvědčen, že se nám podaří najít do dozorčí rady odborníky, kteří budou schopni dělat vedení společnosti důslednou oponenturu a koukat mu pod prsty," uvedl Fuksa.
V prvním pololetí letošního roku Lesy ČR meziročně znásobily hrubý zisk na 1,773 miliardy korun. Za stejné období měl vloni podnik hrubý zisk 55,6 milionů korun. Dosažené výsledky jsou podle podniku způsobeny úsporami a také pozitivním vývojem průměrných prodejních cen dřeva.
Za loňský rok Lesy ČR hospodařily s hrubým ziskem 783,9 milionu korun, předloni to bylo necelých 707 milionů korun. Na letošní rok podnik plánuje hrubý zisk 804,57 milionu korun.
Státní podnik Lesy ČR obhospodařuje více než 1,3 milionu hektarů lesního majetku, což představuje zhruba polovinu lesů v zemi. Pečuje také o téměř 20.000 kilometrů vodních toků.
Tendr na těžbu dřeva bude nový
Státní Lesy ČR vyhlásí na podzim jednoroční tendry na těžbu dřeva v roce 2011, které budou jednokolové a hlavním kritériem má být nabídnutá cena, uvedl na tiskové konferenci Ivan Fuksa. Původní obří tendr v hodnotě 16 miliard korun, který kritizovali politici, ekologové, lesnické firmy a výhrady k němu měl antimonopolní úřad, Lesy ČR zrušily v polovině května. Firmě patří polovina lesů v zemi, podle zrušených tendrů se v nich mělo pracovat od ledna 2011.
Jednoroční tendry na těžbu dřeva ve státních lesích budou ve 108 lesnických celcích vypsány podle zpřísněného zákona o zadávání veřejných zakázek okamžitě poté, co v polovině září vstoupí tato norma v platnost. Lesní firmy podle Fuksy koupí dřevo a budou ho samy dále zpracovávat a obchodovat s ním. Část dřeva ale bude smluvně blokována pro menší regionální zpracovatele.
Nyní se ve státních lesích hospodaří podle systému tendrů na roky 2008 až 2010, jejichž platnost vyprší v závěru letošního roku. Těžařské firmy prodávají polovinu vytěženého dřeva, druhou polovinu dřeva prodávají Lesy ČR. Pravidla zrušených tendrů počítala s tím, že asi 90 procent vytěženého dřeva prodají samy těžařské firmy.
MZe v následujících měsících podle Fuksy vypracuje a předloží vládě ke schválení dlouhodobou koncepci Lesů ČR, podle které pak budou vypsány transparentní dlouhodobé zakázky na těžbu dřeva.
Kritici původního tendru v hodnotě 16 miliard korun například tvrdili, že na zakázku dosáhne jen několik velkých firem. Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) se nelíbily hlavně příliš přísné kvalifikační podmínky, jimiž podnik omezoval počet uchazečů ve výběrovém řízení. Lesy ČR následně sdělily, že podmínky podle doporučení úřadu upraví.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist