Až deset miliard korun ročně by mohl stát ušetřit, kdyby prodával státní dluhopisy tak výhodně jako ve středu. O dluhopisy se splatností za 15 let se totiž strhla doslova rvačka. Zatímco stát si potřeboval půjčit jen osm miliard, investoři chtěli koupit dluhopisy za 18 miliard korun.

Díky tomu se tak ministerstvu financí podařilo prodat dluhopisy s rekordně nízkým výnosem pro investory - pro stát tedy s rekordně nízkými náklady. Investoři na dluhopisech budou vydělávat v průměru jen 3,87 procenta ročně, v minulé akci byl přitom tento výnos 4,58 procent.

"Pokud by se takto prodávaly dluhopisy dál, stát by ročně ušetřil kolem deseti miliard," tvrdí přitom hlavní ekonom Patria Finance David Marek.

Otázka je, jak dlouho příznivá situace na trzích vydrží. Ohrozit ji může třeba výrazné zpomalení světové ekonomiky.

Důvodem, proč se české dluhopisy těší mezi investory velké oblibě, jsou podle ekonomů chystané reformní kroky vlády. Trhy si totiž slibují, že s nimi výrazně padá možnost, že Česko nebude někdy v budoucnu schopno své dluhy splatit.

Pomohlo i to, že ratingové agentury prohlásily, že by České republice mohly zlepšit hodnocení, podle nějž investoři usuzují, jak je jejich investice bezpečná. Díky uklidnění obav z problémů evropských zemí s dluhem klesají navíc výnosy z dluhopisů po celém světě a z toho těží i Česko.

Většina emisí dluhopisů ale zemi teprve čeká. V prvním pololetí si totiž stát půjčil jen necelou třetinu z celkových 280 miliard, které potřebuje letos získat.

Současná situace mu tak velmi vyhovuje a pomáhá mu šetřit náklady na obsluhu dluhu. Letos totiž na úrocích zaplatí necelých šedesát miliard korun, v příštím roce by to podle posledních odhadů mělo být skoro 70 miliard korun.

Podle ministra financí Miroslava Kalouska plánuje stát letos také emise dluhopisů v cizích měnách. Nebudou to však dle něj dolary ani švýcarské franky, takže nejpravděpodobněji si stát půjčí v eurech.