10 důvodů k opatrnosti na trzích podle WSJ

1. Akcie jsou poměrně drahé. Jejich ceny leží přibližně na dvacetinásobku zisků na akcii.

2. Fed předpovídá zpomalení ekonomického růstu USA.

3. Příliš mnoho lidí si myslí, že trh dál poroste.

4. Do USA dorazila deflace. Ceny padají již třetí měsíc po sobě.

5. Lidé stále dluží příliš mnoho peněz.

6. Se zaměstnaností je to horší, než se zdá. Jen 61 % dospělé populace má práci.

7. Trh s bydlením je na tom stále špatně.

8. Blíží se září a akcie v září vždy padají.

9. Bude chybět politický konsenzus k významnějším změnám.

10. Z ekonomiky přicházejí špatná čísla ohledně obchodního deficitu, průmyslové výroby a HDP.

Pro investory je těžká doba. Na burzách se obchoduje velmi málo, ceny světových akcií spadly ze svých dubnových maxim o 10 procent a vyhlídky pro ně jsou nejisté. Rostou obavy ze zpomalení ekonomiky USA. List Wall Street Journal si klade otázku, zda přichází další recese a jmenuje deset důvodů pro opatrnost s investicemi. Mezi ně řadí třeba to, že příliš mnoho lidí čeká další růst akcií nebo že ceny akcií v USA jsou v poměru k ziskům firem vysoké.

Jiní ekonomové, například hlavní stratég fondů JPMorgan David Kelly, naopak tvrdí, že akcie mají velký potenciál, protože pravděpodobnost druhé recese je nízká.

Jasno není ani v případě české burzy. Obchodníky trápí malé objemy obchodů. Ceny akcií nejobchodovanější firmy ČEZ se již několik měsíců drží v rozpětí mezi 850 a 950 korunami a podle analytiků je v příštích letech žádný závratný růst nečeká.

Situace není o mnoho lepší ani u jiných typů investic. Dluhopisy od USA přes Německo až po Česko zdražily a jejich výnosy klesly na rekordní minima. Jinými slovy, už se od nich nedá čekat, že budou nějak výrazněji zhodnocovat. Cena zlata sice ze svých maxim již spadla, ale stále častěji se mluví o tom, že by na trhu se zlatem mohla vznikat bublina.

Kam tedy v těchto těžkých časech na trzích investovat? Na to se v průzkumu mezi ekonomy a odborníky na akciové trhy snažila přijít třeba americká televize CNBC.

1. Akcie s velkou dividendou

Jednoznačným vítězem současné situace by měly být akcie firem, které tradičně vyplácejí vysoké dividendy. K tomu existuje několik důvodů. Jednak jsou současné výnosy ze státních dluhopisů nižší než samotný příjem z dividendy u těchto akcií, kam patří třeba velké tabákové firmy typu Philip Morris, nadnárodní potravinářské koncerny jako Coca Cola nebo firmy se širokým záběrem typu GE.

A čeká se také rychlý nárůst dividend těchto firem. Agentura Moody's Investors Service odhaduje, že firmy v USA sedí na balíku peněz v celkové hodnotě 1,84 bilionu dolarů. "Firmy během krize hromadily hotovost a nevyhnutelně se blíží čas, kdy ji začnou zase rozpouštět. Firmy, které tradičně vyplácejí vysoké dividendy, tak tímto způsobem tyto peníze rozdělí mezi akcionáře. Dividendy zvýší, nebo dokonce vyplatí extradividendy," tvrdí šéf americké investiční firmy ClearRidge Capital Matthew Bristow.

To se stane samozřejmě pouze v případě, že se nepotvrdí obavy z další recese. Jenže na druhou stranu právě tyto firmy jsou vůči krizím nejvíce odolné, takže i v případě propadu akciových trhů představují relativní bezpečí. Jejich cena navíc již roste díky zvýšenému zájmu investorů. V poslední době zvyšovaly dividendy třeba IBM, GE nebo Virgin Media. V Česku patří k firmám s vysokou dividendou Philip Morris ČR nebo Telefónica O2.

2. Rizikovější dluhopisy

I když by se zdálo, že dluhopisy rekordně zdražily a vynášejí investorům minimum, není pravda, že nenabízejí žádné šance na slušný výdělek. "Přestože řada lidí mluví v současnosti o dluhopisové bublině, mají investice do dluhopisů smysl. Kromě těch bezpečných je ale třeba nakoupit rizikovější obligace s vyššími výnosy - tedy dluhopisy rozvíjejících se zemí nebo firem, které si půjčují draho," radí Christopher Phillips, který sleduje dluhopisový trh v investiční firmě Vanguard Investment Strategy.

V Česku jen málokdo investuje do dluhopisů přímo; to dělají velké finanční instituce. Každý má ale možnost nakoupit dluhopisy prostřednictvím některého z dluhopisových fondů a nejprve si prověřit, do jakých dluhopisů fond investuje.

3. Kupujte, co se dá sníst

S tradičními komoditami, jako je zlato nebo ropa, se toho příliš neděje. Ceny ropy například stagnují mezi 70 a 80 dolary. Velká sucha a požáry v Rusku však ženou vzhůru ceny pšenice i dalších zemědělských komodit a tento růst může ještě pokračovat - vše bude záležet na tom, jaká napáchají sucha škody. "Když jste velký řetězec jako Kraft Foods, prostě si tu pšenici koupíte bez ohledu na cenu. Ale i dlouhodobě doporučuji kupovat to, co lidé jedí. Bude to časem důležitější komodita než ropa," tvrdí předseda poradenské firmy Commodity Information System Bill Gary.



Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist