Obchodníci na měnových burzách by se měli mít na pozoru. Země s největšími světovými rezervami cizích měn – Čína - se zbavuje amerických dolarů a raději nakupuje eura a japonské jeny.

Tvrdí to bývalý poradce čínské centrální banky Jü Jung-ting a vyplývá to i ze záznamů amerického a japonského ministerstva financí. Informaci přinesla agentura Bloomberg.

Dolar ztratil osm procent

Počínání Číny, která kontroluje devizové rezervy v objemu 2,45 bilionu dolarů, tak zapadá do obrazu, který zachycuje dění na trzích v posledních dnech. Dolar po prudkém posílení k euru již od poloviny května ztratil osm procent. Z USA přicházejí zprávy o zpomalení ekonomiky, což potvrdila i centrální banka Fed.

Ta se zároveň chystá ještě více ulevit ekonomice a rozhodně tak nepřichází v úvahu růst amerických úrokových sazeb. A to je všechno špatné pro dolar.

„V minulých dvou měsících dolar slábl zejména z toho důvodu, že se začalo měnit tržní očekávání vývoje úrokových sazeb v USA. Do jeho ceny se začala započítávat nejprve možnost, že by Fed s růstem úroků mohl otálet déle, než jaká byla původní očekávání, a to kvůli zhoršujícímu se stavu americké ekonomiky,“ říká Jaroslav Brychta, analytik firmy X-Trade Brokers, která obchoduje na burzách.

Musíme diverzifikovat!

Dolaru se tak najednou přestává dařit. A teď k tomu ještě přispívají Číňané. „Musíme své rezervy diverzifikovat. Rozhodně jsme neprodávali eura, naopak jsme jich hodně nakoupili,“ řekl Jü Jung-ting novinářům. Podle amerického ministerstva financí kleslo množství dolarů, které Čína drží, od loňského června o 72,2 miliardy na 867,7 miliardy dolarů.

Dolar je tak pod velkým tlakem, a to i proto, že podobně jako Čína smýšlejí i jiné asijské země jako Thajsko či Indonésie.
Jenže otázka je, jak dlouho to těmto zemím vydrží.

Není totiž vyloučeno, že podobné zpomalení, jakého jsme svědky v USA, se dočkáme i v Evropě. A potom je možné, že Číňané začnou nakupovat dolary zase zpátky. „Co se týče dlouhodobého vývoje, dával bych větší šance dolaru než euru. Eurozónu bude brzdit fiskální konsolidace. To sice platí také pro USA, jenže ty si mohou dovolit pozvolnější tempo snižování deficitu,“ říká hlavní ekonom Patria Finance David Marek.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist