Německá kancléřka Angela Merkelová v úterý odmítla výzvu ke stažení návrhu na zdanění jaderných elektráren. Informovala o tom agentura Reuters. Proti návrhu se minulý týden v otevřeném dopisu postavily desítky šéfů největších německých společností.

Dopis, který podepsali i někteří významní činitelé kancléřčiny strany CDU, vyzývá vládu ke stažení návrhu, protože podle něj ohrožuje budoucnost celé německé ekonomiky.

Merkelová doufá, že zdanění jaderných elektráren přinese 2,3 miliardy eur (zhruba 57 miliard Kč) ročně. Kancléřka uvedla, že je otevřena alternativním návrhům, ale že vláda hodlá tuto částku získat.

Mezi signatáři dopisu jsou šéf Deutsche Bank Josef Ackermann, šéfové řady velkých firem jako chemického koncernu BASF, oceláren ThyssenKrupp, maloobchodní sítě Metro, železničního podniku Deutsche Bahn i ředitelé velkých energetických koncernů E.ON, RWE, EnBW a Vattenfall.

Podpis připojili také předáci hlavních německých průmyslových sdružení, významní představitelé CDU v čele s místopředsedou CDU Michaelem Fuchsem nebo manažer národního fotbalového mužstva Oliver Bierhoff.

Proti návrhu daně již týdny protestují čtyři velké německé energetiky, které se na produkci elektřiny v zemi podílejí asi 80 procenty. Ty podle tisku dokonce pohrozily vládě, že některé jaderné elektrárny předčasně odstaví a elektřinu budou v případě potřeby dokupovat v zahraničí.

Merkelová v úterý upozornila, že výhružky se často mohou otočit proti jejich autorům. "Když něco vypadá jako hrozba či vydírání, pak mě to obvykle vede k tomu, abych šla opačným směrem," uvedla.