Skupina autobazarů AAA Auto a Sdružení na ochranu vlastníků automobilů (SOVA) chtějí společně navrhnout novelu trestního zákoníku, podle které by bylo přetáčení tachometrů trestným činem. Návrh chtějí prostřednictvím poslanců předložit během podzimu. Uvedly to ve středu v tiskové zprávě. Podle údajů AAA se počty vozů s přetočeným tachometrem stále zvyšují. Zatímco v roce 2008 výkup AAA odmítl kvůli pozměněným údajům na tachometru 34 procent nabízených vozů, letos to bylo už 43 procent aut. Po kriminalizaci přetáčení tachometrů volá i společnost Cebia, která se zabývá zjišťováním původu ojetých vozů, i další velký autobazar Auto Esa. Nedávno na problém upozornila zástupkyně ombudsmana Jitka Seitlová.

 
"Domníváme se, že by se mohlo jednat o poměrně jednoduchou novelizaci, která by nově zavedla trestný čin zásahu do měřicího zařízení v automobilu. Navrhujeme pro něj trest odnětí svobody až na dva roky, zákaz činnosti nebo propadnutí věci. Trestná by měla být kromě samotné úpravy tachometru také příprava a nabízení těchto služeb," uvedl generální ředitel AAA Auto Anthony Denny. Nelegální by podle návrhu mělo být i nabízení úprav tachometrů veřejně na internetu a v tištěných inzertních médiích. V současnosti se touto činností jen v Praze zabývá několik firem. Změna stavu ujetých kilometrů na tachometru vyjde zhruba na 500 korun.

 Aby měla policie snadnější práci s dokazováním podvodného přetáčení tachometru, bylo by podle Dennyho dobré se zaměřit také na řešení v preventivní a civilní rovině. Například při žádosti o změnu vlastníka v evidenci vozidel může být povinně zavedeno čestné prohlášení vlastníka o stavu tachometru. Nově by také mohla být zavedena povinnost STK a případně i servisů písemně zaznamenávat stav tachometru každého vozu při pravidelných prohlídkách.

Podle údajů Cebie nemá každý čtvrtý automobil z více než čtyř milionů vozů na českých silnicích na svém tachometru skutečný stav kilometrů. Podíl těchto aut přitom stále roste.

Myšlenka není nová

"Jakmile bude v parlamentu novela trestního zákona, budu prosazovat, aby přetočení tachometru bylo trestným činem," řekl koncem července HN Stanislav Huml, dopravní expert strany Věci veřejné. Jeho návrh podporuje i ODS.
 
 
"Jedná se o podvod, ten by měl být trestán, to je rozumné. S podporou takového návrhu nebudeme mít problém," řekl poslanec Petr Bendl.

Kdy bude novela připravena, ministerstvo spravedlnosti neví.

"Návrh stále projednává expertní skupina, nelze odhadnout, kdy bude předložen Poslanecké sněmovně. Návrh však řešení problematiky přetáčení tachometrů zatím neobsahuje," sdělil Jiří Hovorka z tiskového odboru ministerstva.

Dosud se v Česku, na rozdíl od Německa, USA či Británie přetáčení tachometrů nijak netrestá, stejně jako výroba a distribuce potřebného softwaru. Stačí, že "stáčeč" upozorní zákazníka, že při prodeji auta musí uvést skutečný počet kilometrů.