Výpovědní lhůta
Dnešní dvouměsíční výpovědní lhůtu měnit nechce.
Zkušební doba
Chce ponechat stejnou tříměsíční zkušební dobu jako dnes.
Odstupné
Zaměstnanec, který pracuje ve firmě méně než rok, by měl dostat jednoměsíční odstupné. Pokud bude u své firmy od 1 do 2 let, měl by mít dvouměsíční odstupné a pokud tam bude více než 2 roky, bude mít stejně jako dnes tříměsíční odstupné.
Plánovaná debata o změnách v zákoníku práce vyvolala ostré debaty jak na úrovni zainteresovaných stran, tak i mezi politickými špičkami. Zatímco zaměstnavatelé požadují komplexní novelizaci zákoníku, odborářům připadá současná podoba dostačující.
Další debatu odstartoval ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek, který již předložil návrh změn, kterými by měl zákoník práce projít.
Rozsah změn se ale zdá nedostačující premiérovi Petru Nečasovi, který dříve ministerstvo práce řídil. Premiér se nechal slyšet, že Drábkův zákoník práce je málo ambiciózní a vykastrovaný. A navrhl, aby se resort vrátil k původní verzi zákoníku, kterou loni připravil sám.
S tím ale narazil u koaličních partnerů. Ministr financí Miroslav Kalousek dokonce nařkl Nečase z toho, že nedodržuje koaliční dohodu o reformě pracovního trhu, která má firmám zjednodušit nabírání a propouštění zaměstnanců. A připomněl, že Drábek nenavrhuje nic jiného, než co je napsané v koaliční smlouvě.
V diskusích kolem zákoníku nejde ale jen o to, jak se v Česku změní podmínky pro zaměstnávání a propouštění lidí. Je na něj navázána také zásadní změna v odměňování lidí placených z veřejných rozpočtů, kterou Drábek představil předminulý týden.
Počítá v ní s buď úplným, nebo výrazným omezením vlivu délky praxe na výši tarifního platu. Jeho výrazné snížení by se dotklo nejen úředníků, ale i lékařů nebo učitelů. Pokud se ale změna zákoníku práce zdrží, budou platy lidí ve veřejné sféře zřejmě od ledna prozatím jen plošně sníženy o deset procent. K tomu stačí jen nařízení vlády.
Jaké změny v zákoníku práce jsou nutné? Je třeba ho opravdu měnit, nebo má zůstat vše při starém? Dočkáme se dalších odborářských bouří? Jaký je český zákoník práce v porovnání se zahraničím? Jaký je rozdíl mezi Drábkovou a Nečasovou variantou?
Na tyto a další otázky týkající se pracovně-právních vztahů odpovídali odborníci: Klára Valentová, specialistka na pracovní právo advokátní kanceláře Ambruz & Dark a Jan Malý, odborník na efektivitu organizační struktury, PricewaterhouseCoopers ČR
Online rozhovor
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist