Průměrná mzda v Česku v letošním druhém čtvrtletí vzrostla meziročně o 542 korun na 23.513 Kč, což je růst o 2,4 procenta. Reálně, po odečtení inflace, se mzda zvýšila o 1,2 procenta. Informoval o tom v pátek Český statistický úřad.

Průměrný plat se ve druhém čtvrtletí meziročně snížil lidem pracujícím v dopravě a skladování a ve vzdělávání. Nízký relativní růst byl v ubytování, stravování a pohostinství a administrativní a podpůrné činnosti.

Nejvyšší růst vykázaly těžba a dobývání, výroba a rozvod elektřiny, plynu, tepla a klimatizovaného vzduchu a také zdravotní a sociální péče. Nejvyšší nominální mzda v peněžnictví a pojišťovnictví byla zhruba 3,6krát vyšší než v ubytování, stravování a pohostinství, kde byla naopak nejnižší, uvedl ČSÚ.

Za první pololetí se v podnikatelské sféře zvýšila průměrná mzda meziročně o 528 korun na 23.055 korun, tedy o 2,3 procenta. Reálně to bylo o 1,4 procenta. V nepodnikatelské sféře výdělky stouply o 468 korun na 23.482, což byl nárůst o dvě procenta. Po odečtení inflace šlo o nárůst o 1,1 procenta.

Nejvyšší nominální mzda (peněžnictví a pojišťovnictví) byla zhruba 3,6krát vyšší než nominální mzda nejnižší (ubytování, stravování a pohostinství).

Vývoj mezd je stále ještě poznamenán doznívající krizí na českém trhu práce, píše ve svém komentáři k vývoji mezd ČSÚ. Zaměstnanost vyjádřená evidenčním počtem zaměstnanců na přepočtené počty ku stejnému období předchozího roku poklesla o 2 procenta, tj. o 78 tisíc, přičemž ovšem poslední období již naznačuje stabilizaci či obrat k růstu. Toho jsme svědky především v průmyslových odvětvích, naopak v některých tržních službách se dopady krize ukazují až v letošním roce (profesní, vědecké a technické činnosti nebo ubytování, stravování a pohostinství) a ve státním sektoru se projevují první účinky úsporných opatření.

Pokud jde o odpracovanou dobu, v průmyslu a dopravě, tedy odvětvích postižených hospodářskou krizí nejvíce, se meziročně zvýšil počet přesčasových hodin o třetinu, což svědčí o tom, že špatné časy mají tato odvětví již za sebou. V ostatních odvětvích toto bohužel neplatí, komentuje statistický úřad.