Na první pohled je na tom česká ekonomika hůř. Průmyslová výroba roste pomaleji než v předchozích měsících, přebytek zahraničního obchodu se snižuje, tržby v obchodech klesly a méně se staví. Když se k údajům statistiků za červenec přidá ochota vlády škrtat výdaje (snížit příjmy firem i domácností) a navýšit příjmy (tedy více vzít firmám i domácnostem), vypadá to, že se blíží horší časy. Analytici ale uklidňují - všechno dohromady pořád ještě znamená růst.

"Růst ekonomiky hodně souvisí s exportem. Proto daňové změny a škrty, které ovlivňují především domácí poptávku, neznamenají zásadní hrozbu pro ekonomické oživení, ale pouze zmírní růst," říká ekonom Atlantik FT Petr Sklenář. Analytici se s premiérem Petrem Nečasem shodují, že vládní škrty zpomalí v příštím roce růst HDP o 0,6 procentního bodu.

Průmysl v červenci meziročně vzrostl o 5,3 procenta, přičemž jej - jak jinak - táhl export. Růst byl ale menší než v červnu (9,7 %) i než čekal trh (7,5 %) a zdaleka to tak nestačilo, aby se vyrovnal s dramatickými propady, kterými sektor prošel v loňském roce. Výroba je tak stále zhruba o šestnáct procent nižší, než byla v červenci 2008. Letošní červenec měl ale o dva pracovní dny méně než ten loňský. Po očištění tak výroba v meziměsíčním srovnání rostla.

"Žádné náznaky zpomalení nevidíme," uklidňuje ekonom UniCredit Bank Patrik Rožumberský. To ale neznamená, že k němu, zejména ve čtvrtém kvartálu, nemusí dojít. Průmysl má sice stále dostatek objednávek, jejich počet už ale neroste tak jako v předchozích měsících a vše stojí prakticky na jediné kartě - na exportu. České domácnosti i firmy stále šetří.

"Česká ekonomika je z osmdesáti procent závislá na vývoji v Německu, zpravidla s tří- až šestiměsíčním posunem," popisuje specialista na podnikové finance ze společnosti PwC Petr Smutný. Německo sice nyní zaznamenává růst, ale další úspěch je navázaný na vývoj na trzích v USA a Asii a na vývoji vnitřní spotřeby.

Americké varování

A tady přichází varování. USA zaznamenaly nejnižší prodeje aut či domů za poslední roky a v Asii hrozí přehřátí ekonomiky. Přes dobré výsledky tak lze očekávat zpomalení růstu v Německu, což bude mít dopad i na Česko.

"Může dojít k poklesu v souvislosti i s tím, že celá Evropa šetří. Řada věcí podnikům navíc zdražuje, ať se to týká nemocenské pro zaměstnance, nebo například zpoplatnění datových schránek," říká šéf Asociace malých a středních podniků Břetislav Ošťádal.

Dělat delší výhled je komplikované. "Podniky nyní jednají krátkodobě, nepodepisují dlouhodobé zakázky, což zvyšuje nervozitu trhu a je zdrojem nestability," popisuje Smutný. Výrobci tak pouze říkají, že příští dva tři měsíce vypadají slibně. Dál nevidí.


Ekonomika v červenci

Průmyslová produkce
(meziroční změna v %)

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist