Spekulanti včera vyhnali akcie developerské společnosti ECM Real Estate Investments (ECM REI) skoro o 21 procent vzhůru. Investoři sázeli na to, že se předlužená společnost dohodne se svými věřiteli, kteří včera zasedali na valné hromadě držitelů dluhopisů ECM v Londýně.

Podle aktuálních informací z pátečního ráno byla valná hromada držitelů dluhopisů ECM Real Estate Investments odročena na 7. října. Do té doby bude pokračovat příprava restrukturalizace.

Obchodování s akciemi developera na pražské burze bylo včera dokonce na čtvrt hodiny pozastaveno kvůli tomu, že vylétly skoro o 24 procent. Po pauze akcie poněkud oslabily, aby nakonec titul posílil o necelých 21 procent a zakončil na úrovni 165 korun za akcii.

Jak ale upozornil analytik společnosti Cyrrus Karel Potměšil, objem obchodů nepřesáhl pár milionů korun. "Nárůst tak mohl mít na svědomí jediný, či několik málo obchodníků." řekl Potměšil.

Věřitelé ECM podle něj spíše podpoří restrukturalizační plán společnosti. "Je to pro ně smysluplnější řešení než žádat o okamžité splacení své investice. Na to totiž firma nemá peníze a v odpovídající výši by je nezískala ani rychlým nuceným rozprodejem svých projektů," tvrdí.

Už v květnu totiž ECM uvedla, že pokud ihned ukončí činnost a rozprodá majetek, dostanou věřitelé pouze 42 procent hodnoty dluhopisů. Když si počkají několik let na dostavení klíčových projektů, slíbila firma vrátit 92 procent.

Věřitelé tehdy firmu podrželi a své dluhopisy nechtěli splatit. Podle Potměšila se teď ECM REI bude snažit dokončit rozpracované projekty a prodat je. Rozprodej nelze vyloučit ani u projektů, které jsou teprve v rané fázi vývoje.

"Každopádně jakékoli rozvojové plány společnosti bych považoval za nedůvěryhodné a nenaplnitelné. Nejbližší náplní činnosti podniku bude restrukturalizace a snaha najít řešení, které by uspokojilo věřitele," říká Potměšil.

Nepovažuje proto akcie ECM za investici vhodnou pro širokou obchodující veřejnost.

Případné zájemce o koupi akcií ECM REI by za současné situace odradil i Tomáš Matuška, analytik BH Securities. Ten se domnívá, že v následujících dnech bude výkonnost akcií ECM opět nízká.

"Firma již porušila nastavené limity zadluženosti, a protože přišla o významnou část svých projektů, jsou její šance na rychlejší zotavení malé," tvrdí Matuška. Když ECM REI prodávala své dluhy, zavázala se totiž, že její zadlužení (tedy poměr dluhu k aktivům), nepřesáhne 65 procent. Tuto hodnotu již dlouhodobě překračuje.

Developera ECM ECM vlastní z 84 % prostřednictvím ECM Group podnikatel Milan Janků. Firma stejně jako ostatní developeři doplatila na pokles prodejů a cen nemovitostí, které ochromily realitní trh v době krize. Razantně se snížily i výnosy z pronájmu budov.


Případné zájemce o koupi akcií ECM bych za současné situace spíše odradil.
Tomáš Matuška, analytik BH Securities


včerejší růst akcií ECM

20,9%

celkový propad akcií ecm od vstupu firmy na burzu 6. 12. 2006

87,5 %

Poměr dluhů ECM k aktivům

104 %


Pády a růsty akcií ECM (Kč/akcie)