Newyorský státní zástupce Preet Bharara vytahuje další zbraň ve válce proti podvodům na Wall Streetu. Chce společnosti, které nespáchaly přímo trestný čin, ale používaly pochybné obchodní praktiky, pohnat alespoň před civilní soud.

Bharara tak pokračuje v tažení proti nekalým obchodům obřích peněžních korporací. Snaží se tím utlumit kritiku, že po vypuknutí finanční krize bylo stíháno jen relativně málo jejích viníků.

Newyorskému prokurátorovi se již podařilo odhalit desítky případů zneužití důvěrných obchodních informací, mimo jiné i díky odposlechům. Největším úlovkem je miliardář Raja Rajaratnama, jehož skupina zajišťovacích fondů Galleon Group měla údajně platit bankám stovky milionů dolarů za exkluzivní obchodní informace.

Bharara si od civilních žalob slibuje potrestání většího množství viníků. "Ne každý případ je trestný čin. Důležité je, že použijeme všechny prostředky, a to i v případech, kdy nemůžeme zahájit trestní stíhání," říká prokurátor.

Oddělení, které se bude zabývat civilním vyšetřováním, povede podle Bhararova sdělení bývalá generální prokurátorka státu New York Heidi Wendelová. Bude sledovat všechny druhy nekalých praktik včetně "celkově špatného finančního chování", obchody s hypotékami, zneužívání vládního záchranného programu TARP či systému zdravotního pojištění.

Občanskoprávní řízení nebude vyžadovat tolik důkazů jako trestní stíhání. Umožní tak udělování vysokých pokut a jiných trestů pro velké banky a ostatní viníky.

"Civilní řízení může mít významný odstrašující vliv na další lidi. Přinese také peníze zpět do kapes investorů a do veřejné pokladny," prohlásil Preet Bharara.

"Může také sloužit jako nástroj pro žalobce v trestních kauzách, aby rychle získali přehled a ukázali, že dělají pokroky," doplňuje Laura Flippinová, která spolupracuje s advokátní kanceláří Paul Hastings a působila i na ministerstvu spravedlnosti USA. "Díky civilnímu soudu se můžeme vyhnout překážkám, na něž jsme narazili v trestních řízeních."

Příkladem takové překážky je případ dvou manažerů hedgeového fondu zkrachovalé investiční banky Bear Stearns, kteří byli obviněni z podvodů s takzvanými subprime hypotékami a následně osvobozeni. Prokurátoři totiž nebyli schopni podat trestní žalobu, která by dávala jejich podvod do souvislosti s finanční krizí.

Komise pro cenné papíry (SEC) přitom podala na finanční instituce již několik civilních žalob, které vynesly stovky až miliony dolarů.

"Cílem oddělení pro civilní řízení není jen prošetřovat jednotlivé případy, ale najít oblasti, v nichž dochází ke zneužívání a nekalostem, a napravit je," říká Bharara.

Krok směrem k civilním žalobám umožní státnímu zástupci požadovat výslechy manažerů a přístup k interním dokumentům společností včetně e-mailů. Dovoluje mu to totiž zákon z roku 2009 na potlačení finanční kriminality, díky němuž Bharara a jeho kolegové nemusí v občanskoprávních sporech žádat o povolení k vyšetřování generálního prokurátora.

"Jde o nástroj, který pomůže žalobcům k rychlému získání informací a podpoří agresivnější způsob vyšetřování," dodává Laura Flippinová.

FT


POSTRACH WALL STREETU
Prokurátor Preet Bharara rozkrývá schéma finančních podvodů a tunelování.
FOTO: BLOOMBERG