Historii zkrachovalé investiční banky Lehman Brothers lze dokreslit dvěma příběhy. Prvním z nich je příběh přistěhovalců z Evropy a jejich potomků, kterým se v USA splnil americký sen. Druhý příběh pojednává o lidech z dnešní Wall Street, kteří tento sen zničili. Rozdíl mezi oběma příběhy ilustrují následující pravidla, která tvoří takzvané "Lehmanovo desatero".

1. Myslete na zadní vrátka

Jako první připlul do USA z německého Bavorska v roce 1840 Henry Lehman. Jeho bratr ho následoval jen o několik let později. Oba se usadili v Montgomery a obchodovali s textilem. Dříve než začala válka Severu proti Jihu, se bratři Lehmanovi přesunuli do New Yorku. Neponechali nic náhodě a založili si tu banku. Jedna z největších investičních bank v USA se před dvěma roky po téměř 160 letech fungování zapsala do historie rekordním bankrotem a následným krachem. A tomu v září 2008 jen přihlížel její tehdejší šéf Richard Fuld.

2. Být součástí dění

Banku Lehman Brothers uznávali prezidenti Roosevelt i Nixon. Ústav ale ztratil podobné vazby poté, co její řízení po roce 1980 převzal právě Dick Fuld. Když pak po kolapsu řady velkých bank na podzim roku 2008 Bushova administrativa rozhodovala, které finanční instituce podrží, banka Lehman Brothers se podpory nedočkala. Dne 15. září padla a s ní i akciové trhy po celém světě.

3. Lehman by to nedopustil

Někdejší partner banky Lehman Brothers, guvernér státu New York Herbert Lehman, se za vlády F. D. Roosevelta podílel na sérii opatření známých jako New Deal, která měla řešit situaci po Velké hospodářské krizi z roku 1929. Lehman byl toho názoru, že krizi mělo na svědomí selhání velkých bank. Přesto se na místo pádu zasadil o jejich záchranu.

4. Dlouhodobé investice

Lehman Brothers financovala téměř vše, co ve 20. století činilo Ameriku Amerikou. Vedle podpory aerolinek Pan American Airways či tabákové společnosti Philip Morris sponzorovala banka i řadu hollywoodských filmů. Tyto aktivity ale skončily poté, co do čela finančního ústavu nastoupili bankéři zaměření na okamžitý zisk.

5. Chamtivost tu bude vždy, ale jednou musí přijít zlom

Tuto větu pronesl Herbert Lehman, když těsně před svým odchodem do důchodu v roce 1957 mluvil o ohrožení velkými koncerny. Kdyby viděl dnešní kulturu bonusů bankéřů, zřejmě by oněměl.

6. Poslechněte starce

To jsou pro změnu slova bývalého šéfa Lehman Brothers Peta Petersona, který stál v jejím čele do roku 1984. Někdejší poradce prezidenta Nixona odešel z banky poté, kdy se dostala do rukou finanční společnosti American Express. Záhy si založil svou investiční firmu Blackstone a stal se z něj miliardář.

7. Najděte si jiné hobby

Robert "Bobbie" Lehman, další partner Lehman Brothers, měl vedle bankovnictví další životní lásku - umění. Jeho sbírka se dočkala svého křídla v Metropolitním muzeu v New Yorku. Dick Fuld sice sponzoroval před krachem banky Muzeum moderního umění, jak ale sám přiznával, šlo spíše o iniciativu jeho ženy.

8. Nevěřte matematice

Bobbie Lehman s oblibou říkával, že věří v člověka. Dick Fuld raději sázel na pravidlo, že tajné finanční machinace kryté rizikovými hypotékami nemůžou ztroskotat.

9. Vraťte nám osvíceneckou vládu

Vrcholné období banky Lehman Brothers spadá do 50. let a vlády D. D. Eisenhowera, kdy partnerství veřejného a soukromého sektoru bylo ekonomickou samozřejmostí. Banka zkrachovala v době, kdy si soukromý sektor diktoval podmínky regulace a tvrdil, že zná vše nejlépe. Ale neznal.

10. Přestaňte prodávat odpad!

Kapitalismus nyní žije ze sázek na "prohru". Důkazem toho jsou například hedgeové fondy pánů, jako je George Soros. Lehman Brothers ale byla vždy podnikem, který sázel na skutečně hodnotné zboží.