Vysoké poplatky za zahraniční platby přiměly české podnikatele k tomu, že si zakládají účty na Slovensku. V tamních bankách totiž platí na poplatcích za příchozí a odchozí platby v eurech více než 60krát méně než v Česku.
Tuzemské banky poplatky za zahraniční převody v rámci eurozóny nechtějí zlevňovat. Podle zjištění HN však některé začaly nabízet založení účtu ve slovenské bance přímo na pobočce v Česku. Službu dosud neinzerovaly, umožňují to jen stávajícím klientům.
"Služba slouží primárně pro klienty, kteří mají svůj business (matky, dcery) v zemích, kde působí Erste Group. Klienti mohou využívat i dalších efektů jako zahraniční styk v jiných zemích, například na Slovensku. Poplatky v České republice odpovídají nákladům, které jsou s nimi spojeny, situaci, kdy služba není masivně využívána a kdy nejsme v Eurozóně," řekla mluvčí České spořitelny Kristýna Havligerová.
UniCredit Bank takovou službu spustila letos během prvního pololetí. "Je to zdarma. Postup je podobný jako při podpisu smlouvy s novým klientem v Česku. Zájem je ale malý," tvrdí Tomáš Pavlík, mluvčí UniCredit Bank. Ani Česká spořitelna u klientů s touto službou zatím nezabodovala. Účet si zřídilo jen kolem třiceti firem. Služba je určena jen pro firmy od ročního obratu 30 milionů korun.
Podnikatelé raději jezdí do příhraničních poboček zakládat účty osobně. Nejznámějším cílem je pobočka ČSOB v Malackách. Podle hlasů z firem nabízí kombinace české a slovenské ČSOB levný a pohodlný způsob, jak obchodovat s Evropou v eurech. Za převody v eurozóně se platí na slovenském účtu jen 3,7 koruny a převod peněz na český účet ČSOB stojí jen 9,70 koruny. Z Česka na Slovensko pak 12,70. Přitom v české ČSOB podobně jako v ostatních bankách, stojí odchozí europlatba 250 korun a příchozí 150 korun. Slovenská ČSOB přiznala, že počet českých klientů roste, ale čísla neuvedla.
Firmy využívají i propojení účtů České spořitelny a Slovenské spořitelny. Zahraniční platba v eurech na slovenském účtu stojí 3,20 koruny. "Na příhraničních pobočkách otevíráme Čechům asi tři účty měsíčně," řekl mluvčí Slovenské sporitel'ny Štefan Frimmer.
Finta se šíří: Banky čeká úprk firem kvůli drahým platbám do zahraničí - čtěte ZDE
Firmy našly trik, jak vyzrát na drahé banky. Statisíce ušetří na slovenských účtech - čtěte ZDE
Nejpopulárnější alternativou mezi malými firmami je Fio banka. Když si klienti Fio banky založí účet u její pobočky na Slovensku, mají platební styk kompletně zadarmo. Týká se to ale jen fyzických osob. Právnickým osobám se sídlem v Česku účet na Slovensku FIO neotevře. Ty si mohou založit univerzální československý účet. Platby z eurozóny na něj chodí zadarmo, ale styk mezi Českem a Slovenskem je zpoplatněn.
Komerční banka se exodu malých firem na Slovensko brání. Slovenský účet otevře jen podnikům s obratem nad 33 milionů eur. Menší firmy se sídlem v Česku si nemohou účet založit ani na slovenské pobočce.
Kolik firma zaplatí za přeshraniční platby
(kliknutím se grafika zvětší)
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist