Vybírat si fondy s nejnižšími náklady nemusí být pro každého výhodné. Člověk by si myslel, že čím více zaplatí za správu, tím kvalitnějšího manažera fond má a tím více jeho peníze vydělají. Opak je pravdou.

Russel Kinnel s kolegy ze společnosti Morningstar nedávno zveřejnili studii, v níž srovnávali předvídací schopnosti ratingového systému jejich společnosti, který má investorům pomoci vybrat podílové fondy, s ukazatelem nákladovosti fondů, který samotné fondy zveřejňují a je snadno dostupný.

Výška nákladů totiž už ve více studiích prokázala schopnost oddělit kvalitní fondy od méně kvalitních. Fondy, o nichž Morningstar předpokládá, že budou v příštím období patřit k nejvýkonnějším, dostanou 5 hvězdiček. Fondy, které mají nízké výnosy a jsou katastrofálně spravovány, dostávají jednu hvězdičku. Fondy, které patří k průměru, dostávají dvě, tři, nebo čtyři hvězdičky.

Levnější fondy mají lepší zhodnocení


Autoři v studii srovnávali 5 tříd aktiv (domácí akcie, zahraniční akcie, municipální dluhopisy atd..) V 4 různých obdobích: 2005-2010 2006-2010, 2007-2010, 2008-2010. V každém z těchto období a pro každou třídu aktiv porovnali výnosy 20% nejlevnějších a nejdražších fondů s výnosy fondů s jednou a pěti hvězdičkami. Následně pak porovnali, zda byl jejich předpoklad správný, že fondy s nejnižšími náklady budou mít v budoucnu vyšší výnosy než fondy s nejvyššími náklady.

Z jejich analýzy se dalo rovněž vypočítat, zda nejlevnější fondy dosáhly v průměru vyšší zhodnocení než fondy s pěti hvězdičkami a naopak zda fondy s nejvyššími náklady měly nižší výnosy než fondy s jednou hvězdičkou. Tím by se ukázalo, zda jsou náklady fondů lepším měřítkem jejich budoucí výkonnosti jako rating společnosti Morningstar.

Výsledky ukázaly, že v každé třídě aktiv v každém sledovaném období 20% fondů s nejnižšími náklady dosáhlo vyšší průměrné výnosy než 20% s nejvyššími náklady. Například nejlevnější americké fondy investující do domácího akciové trhu měly průměrný výnos za období 2005-2010 (do 10.3.2010) 3,35% za rok. Nejdražší fondy dosáhly průměrný výnos 2,02% ročně. Levnější fondy dosáhly tedy o 1,33% ročně vyšší zhodnocení než dražší fondy. Při fondech investujících do zahraničních akcií byl tento rozdíl 1,21% p.a. ve prospěch levnějších fondů.

Při hvězdičkovém ratingu se vyskytly období, kdy průměrný výnos fondů s jednou hvězdičkou byl lepší než výnos fondů s pěti hvězdičkami. Ukazatel nákladovosti fondů je tedy velmi silným predikovateľom výkonnosti fondů.