Vybírat si fondy s nejnižšími náklady nemusí být pro každého výhodné. Člověk by si myslel, že čím více zaplatí za správu, tím kvalitnějšího manažera fond má a tím více jeho peníze vydělají. Opak je pravdou.
Russel Kinnel s kolegy ze společnosti Morningstar nedávno zveřejnili studii, v níž srovnávali předvídací schopnosti ratingového systému jejich společnosti, který má investorům pomoci vybrat podílové fondy, s ukazatelem nákladovosti fondů, který samotné fondy zveřejňují a je snadno dostupný.
Výška nákladů totiž už ve více studiích prokázala schopnost oddělit kvalitní fondy od méně kvalitních. Fondy, o nichž Morningstar předpokládá, že budou v příštím období patřit k nejvýkonnějším, dostanou 5 hvězdiček. Fondy, které mají nízké výnosy a jsou katastrofálně spravovány, dostávají jednu hvězdičku. Fondy, které patří k průměru, dostávají dvě, tři, nebo čtyři hvězdičky.
Levnější fondy mají lepší zhodnocení
Autoři v studii srovnávali 5 tříd aktiv (domácí akcie, zahraniční akcie, municipální dluhopisy atd..) V 4 různých obdobích: 2005-2010 2006-2010, 2007-2010, 2008-2010. V každém z těchto období a pro každou třídu aktiv porovnali výnosy 20% nejlevnějších a nejdražších fondů s výnosy fondů s jednou a pěti hvězdičkami. Následně pak porovnali, zda byl jejich předpoklad správný, že fondy s nejnižšími náklady budou mít v budoucnu vyšší výnosy než fondy s nejvyššími náklady.
Z jejich analýzy se dalo rovněž vypočítat, zda nejlevnější fondy dosáhly v průměru vyšší zhodnocení než fondy s pěti hvězdičkami a naopak zda fondy s nejvyššími náklady měly nižší výnosy než fondy s jednou hvězdičkou. Tím by se ukázalo, zda jsou náklady fondů lepším měřítkem jejich budoucí výkonnosti jako rating společnosti Morningstar.
Pomohou fondy kvalifikovaných investorů s financováním investičních projektů? - čtěte ZDE
Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby vytlačily akcie na vyšší úrovně - čtěte ZDE
Výsledky ukázaly, že v každé třídě aktiv v každém sledovaném období 20% fondů s nejnižšími náklady dosáhlo vyšší průměrné výnosy než 20% s nejvyššími náklady. Například nejlevnější americké fondy investující do domácího akciové trhu měly průměrný výnos za období 2005-2010 (do 10.3.2010) 3,35% za rok. Nejdražší fondy dosáhly průměrný výnos 2,02% ročně. Levnější fondy dosáhly tedy o 1,33% ročně vyšší zhodnocení než dražší fondy. Při fondech investujících do zahraničních akcií byl tento rozdíl 1,21% p.a. ve prospěch levnějších fondů.
Při hvězdičkovém ratingu se vyskytly období, kdy průměrný výnos fondů s jednou hvězdičkou byl lepší než výnos fondů s pěti hvězdičkami. Ukazatel nákladovosti fondů je tedy velmi silným predikovateľom výkonnosti fondů.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist