Záchrana zestátněného irského bankovního ústavu Anglo Irish Bank bude stát irskou vládu až 34 miliard eur (až 837 miliard Kč). V případě běžného scénáře náklady vyšplhají na 29,3 miliardy eur, pokud by došlo na pesimistickou variantu vzýšily by se náklady o další 5 miliard.

Další miliardy nového kapitálu budou potřebovat dvě další velké irské banky. Sdělila to ve čtvrtek irská centrální banka.

Její zpráva přiměla vládu ke slibu předložit v listopadu nový čtyřletý plán snižování rozpočtového deficitu. Podle irské vlády by i kvůli záchraně Allied Irish Banks měl letošní rozpočtový schodek vystoupat na 32 procent HDP, když ještě loni byl na "pohých" 14 procentech HDP. Dublin však avizoval smělý cíl, že do roku 2014 jej srazí pod 3procentní limit, který nřizují tzv. maastrichtská kritéria.

Podle vlády se mohou celkové náklady na záchranu bankovního sektoru přiblížit až k 50 miliardám eur. Vláda proto připravuje převzetí kontrolního podílu ve skupině Allied Irish Banks.

Problémová Anglo Irish Bank

Irská vláda na počátku září rozhodla, že problém Anglo Irish Bank, která silně zatěžuje státní rozpočet, vyřeší jejím rozdělením na dvě části. Celkové náklady její záchrany však nevyčíslila a nechala to na centrální bance,

Nejnovější odhad centrální banky se velmi přibližuje nedávné předpovědí ratingové agentury Standard & Poor´s. Obchodníci s dluhopisy uvádějí, že tato částka je již zakalkulovány trhem.

"Dnešní oznámení přibližuje irský bankovní systém jeho definitivní restrukturalizaci, která je podmínkou trvalého ekonomického oživení," uvedl guvernér centrální banky Patrick Honohan. Dodatečné náklady pro rozpočet podle něj dokládají, že vláda musí podle toho upravit střednědobé rozpočtové plány.

Dva roky krize

Ministr financí Brian Lenihan poté prohlásil, že vláda v listopadu předloží čtyřletý plán, jak snížit rozpočtový deficit do roku 2014 pod tři procenta hrubého domácího produktu. Plán bude zahrnovat zvýšené náklady na dodatečnou podporu Anglo Irish Bank, Allied Irish Bank a stavební spořitelny Irish Nationwide Building Society. Irské banky jsou v krizi od roku 2008 kvůli splasknutí "bubliny" zdejšího realitního trhu.

Podle centrální banky bude Allied Irish Bank potřebovat do konce tohoto roku tři miliardy eur. Lenihan uvedl, že vláda zřejmě v této bance převezme většinový podíl. „Navýšení čísla pro Allied Irish je překvapením, vláda může svůj podíl takto navýšit někam k 90 procentům,“ konstatoval analytik dublinské Merrion Capital Sebastian Orsi

Akcie banky se v reakci na to propadly o více než 20 procent. Podporu pro Irish Nationwide vláda zvýší na 5,4 miliardy eur z dosavadních 2,7 miliardy eur.

Náklady záchrany Anglo Irish, kterou vláda převzala počátkem loňského roku a nalila do ní již 23 miliard eur, přispěly k tomu, že Irsko má jeden z nejvyšších rozpočtových deficitů v Evropské unii.

Kvůli dodatečným nákladům na podporu bank dosáhne letos podíl irského domácího dluhu na HDP téměř 99 procent. Rozpočtový deficit včetně výdajů na banky vzroste až na 30 procent HDP, což byla ještě v nedávných letech úroveň celého státního dluhu.

Evropská unie požaduje po Irsku, aby přišlo s podrobným plánem na řešení rozpočtového deficitu, který je nyní nejvyšší v celém bloku. Vláda premiéra Briana Cowena podnikla rozhodné kroky ke snižování schodku již loni, náklady na podporu bank spolu s poklesem ekonomiky však propad prohlubují.

Irské potíže zvyšují nervozitu na trzích a úroky irských dluhopisů jsou nyní na rekordních maximech od přijetí eura. Podle analytiků však zatím řecká dluhová krize Irsku nehrozí, protože financování svých potřeb má vláda zajištěno až do poloviny příštího roku.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist