Jak poroste cena elektřiny
12,1 až 12,7 procent
zdraží elektřina příští rok domácnostem podle nejnovějších odhadů ERÚ

17,4 až 18,4
zdraží elektřina příští rok podnikům podle nejnovějších odhadů ERÚ

Jak se měnily ceny elektřiny

Za elektřinu zaplatí české domácnosti příští rok o zhruba dvanáct procent více. Pro podniky pak proud zdraží asi o sedmnáct procent. Tvrdí to nejnovější odhad Energetického regulačního úřadu (ERÚ). Stát zároveň uvažuje o tom, že by se lidem i firmám mohl prudký růst ceny kompenzovat cestou zvýšení daní jiných energetických zdrojů.

"Existuje reálná naděje, že se celý nárůst nepromítne do koncové ceny elektřiny. Je třeba to řešit pomocí jistých kompenzačních mechanismů," myslí si předseda ERÚ Josef Fiřt. HN přitom včera získaly informace, jak chce vláda proti růstu cen bojovat.

O možnostech kompenzací domácnostem i podnikům se nyní diskutuje v šestnáctičlenném koordinačním výboru, který má do konce října předložit vládě varianty řešení dopadů solárního boomu.

Jestliže vláda nakonec přistoupí ke konkrétním krokům, podle náměstka ministra financí Ladislava Minčiče zvýší nejspíše daně pro jiné druhy energií - například pevných paliv či plynu. "Zvýšily by se tím sice ceny těchto komodit pro domácnosti a podnikatele, získaný daňový výnos by se ale použil na dotace distribučním firmám, které mají povinnost vykupovat elektřinu od investorů za zvýhodněnou cenu. Podporu obnovitelných zdrojů by tak nepokrývali v plné výši spotřebitelé," vysvětlil pravděpodobné řešení situace Minčič.

"Je možné, že k realizaci řešení bude potřeba změnit zákon. Provedené kroky se promítnou ještě do cen na příští rok," doplnil Fiřt.

Úřady však nejsou zajedno, při jaké míře zdražení by měly zakročit. Zatímco podle ministra průmyslu a obchodu Martina Kocourka by se záchranné plány měly začít realizovat při překročení desetiprocentní hranice zdražení, ministerstvo financí dle slov náměstka Minčiče uvažuje o vyšší hranici.

Zajedno nejsou státní úředníci ani v otázce vhodnosti kompenzací. Jejich myšlenka nemá zatím podporu zejména na ministerstvu financí. "V otázce kompenzací jsem mimořádně zdrženlivý. Nic v této věci nechystám," řekl HN ministr financí Miroslav Kalousek.

Zvýšení daní pro jiné druhy energií by však nemuselo pro domácnosti znamenat přílišnou úlevu - i když budou vydávat méně peněz za elektřinu, budou muset platit vyšší ceny zboží vyrobeného pomocí více zatíženými druhy energií - například rohlíků z plynové pece. "Je potřeba zvážit, zda je vládní zásah opravdu nutný. Jde o velice citlivé politické rozhodnutí," domnívá se Minčič.

Zdražení proudu by mohly nejvíce pocítit nízkopříjmové skupiny obyvatelstva. Právě kvůli nim nedávno ministerstvo práce a sociálních věcí zkoumalo, jak se zvýšení cen proudu projeví v systému sociální podpory. "Systém je schopný reagovat velmi pružně. Pro lidi zachycené v sociální síti by zdražení nemělo znamenat žádné šokové zhoršení situace," domnívá se ministr práce Jaromír Drábek.