Cena elektřiny pro průměrnou domácnost se spotřebou 2500 kilowatthodin, která bydlí ve třípokojovém bytě a elektřinou svítí, vaří a používá obvyklé spotřebiče, v příštím roce stoupne o zhruba 1300 korun za rok, tedy asi 12 procent.

Domácnostem, které využívají elektřinu také k topení a ohřívání vody při spotřebě 15.000 kWh, se podle ERÚ zvýší cena o zhruba 7700 Kč za rok. Malému podnikateli, který ročně spotřebuje 40.000 kWh, se výdaje za elektřinu od ledna zvýší o 20.000 korun.

Velké podniky se spotřebou 30 GWh zaplatí o zhruba 15 milionů korun za rok více.

Na čtvrtečním setkání s novináři to řekl místopředseda Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Blahoslav Němeček.

Příspěvek na podporu obnovitelných zdrojů se ztrojnásobí

Příspěvek na podporu obnovitelných zdrojů, který tvoří část ceny elektřiny, v roce 2011 kvůli prudkému rozvoji solárních elektráren v ČR pravděpodobně vzroste ze současných 166 korun na asi 520 Kč za megawatthodinu.

Příspěvek souvisí zejména s připojeným instalovaným výkonem solárních elektráren. Ty mají v současnosti instalovaný výkon zhruba 754 megawattů. Do konce roku ERÚ předpokládá, že se připojí 1400 až 1600 MW.

"V současnosti provádíme ještě zpřesňující odhady," uvedl předseda ERÚ Josef Fiřt. "Konečný instalovaný výkon se letos bude nacházet zřejmě mezi 1500 a 1600 MW," dodal Němeček.

V závislosti na konečném instalovaném výkonu fotovoltaických elektráren se podle ERÚ zvýšení ceny elektřiny pro domácnosti v příštím roce bude pohybovat mezi 11,5 procenta a 12,7 procenta. Průmyslové podniky si připlatí o 16,5 procenta až 18,4 procenta více.

Odhady, o kolik solární boom v Česku podraží elektřinu firmám a domácnostem, se doposud výrazně lišily. Největší zdražení odhaduje ČEZ, až kolem 18 procent ročně. Zdražení kolem 5 procent odhadovali ekologové, třeba ex-ministr životního prostřední Martin Bursík v online rozhovoru pro iHNed.cz.

Většinu instalovaného výkonu pokrývají sluneční elektrárny s kapacitou nad 100 kW. "Tyto zdroje nám dělají největší vrásky, pro zákazníky totiž způsobí to největší zdražení," uvedl Němeček. Úřad chce začít kontrolovat velké instalace před vydáním licence.

O kolik zdraží elektřiny jednotlivým odběratelům v roce 2011
(průměrná spotřeba je uváděna za rok)
Domácnost (ø 2500 kWh) - svítí, vaří +1300 Kč
Domácnost (ø 15 000 kWh) - svítí, vaří, topí, ohřívá vodu + 7700 Kč
Malý podnikatel (ø 40 000 kWh) +20 000 Kč
Velký podnikatel (ø 30 GWh) + 15 000 000 Kč

Politici reagují pozdě

Stát nyní hledá způsoby, jak růst cen elektřiny v příštím roce omezit. V rámci opatření, která mají omezit zdražování elektřiny v důsledku rozvoje solárních elektráren, zrušila vláda od příštího roku podporu slunečních zdrojů postavených na volných plochách.

Ruší fotovoltaickým elektrárnám také osvobození od daně z příjmů a sníží se odpisová výhodnost technologické části elektráren.

Energetický regulační úřad se chystá od příštího roku snížit výkupní ceny za elektřinu z obnovitelných zdrojů zhruba o polovinu. Cenové rozhodnutí s výkupními cenami pro všechny kategorie obnovitelných zdrojů pro příští rok vydá ERÚ do konce října.

Výkupní ceny investorům garantuje zákon, a to po dobu 15 let od uvedení zařízení do provozu. Jejich snížením o víc, než zákon umožňuje (každoročně o pět procent), by se ČR vystavila riziku soudních sporů a arbitráží. Změnu přinesla až vládní novela, kterou sněmovna přijala letos v dubnu. Podle nového ustanovení může úřad snížit výkupní ceny výrazněji u zdrojů s návratností investic kratší než 11 let, avšak poprvé pro zdroje uváděné do provozu v roce 2011.

Ekonomický novinář a komentátor Respektu Jan Macháček se ve svých článcích i v živě přenášené debatě televize Z1 a Hospodářských novin na toto téma zamýšlí, proč vláda dodatečně nezdaní zisky firem ze solárního boomu, stejně jako to udělala u stavebního spoření. I zde jde o zpětné zdanění.

Podle oponentů by to byl ale neseriozní krok České republiky především vůči zahraničním investorům.

Objevují se také informace o napojení politiků na solární byznys.