Čína nakoupila řecké vládní dluhopisy a hodlá v těchto nákupech pokračovat, až budou příště nabídnuty trhu. Řekl to v sobotu čínský premiér Wen Ťia-pao při návštěvě Řecka, které se nyní potýká s dluhovou krizí.
Dodal, že Čína plánuje během pěti let zdvojnásobit roční hodnotu obchodu s Řeckem na osm miliard dolarů (přes 140 miliard Kč).
"Čína vynaloží velké úsilí, aby pomohla zemím eurozóny a Řecku překonat krizi," řekl čínský premiér. Jeho řecký protějšek Jorgos Papandreu označil záměr Číny nakupovat řecké dluhopisy za projev důvěry v Řecko.
Čína již dříve oznámila, že v rámci diverzifikace zahraničních portfolií také nakoupila španělské dluhopisy, uvádí BBC. I Španělsko se potýká se značnými dluhovými problémy.
Řecká vláda zatím nabízí na trhu pouze krátkodobé dluhopisy, v příštím roce však hodlá obnovit prodej dluhopisů s delší splatností. Řecko se v květnu těsně vyhnulo bankrotu díky záchrannému úvěru v celkové hodnotě 110 miliard eur (zhruba 2,7 bilionu Kč) od zemí eurozóny a Mezinárodního měnového fondu.
Čína investuje do přístavů i železnice
Řecko a Čína v sobotu podepsaly memorandum, ve kterém se zavázaly k podpoře investic. Řecké a čínské podniky navíc podepsaly řadu dohod, například v oblasti dopravy, cestovního ruchu, telekomunikací a stavebnictví. Uzavírání obchodních dohod se zeměmi, jako je Čína, by podle analytiků mělo podpořit důvěru řeckých spotřebitelů i podniků, napsala agentura Reuters.
Wen Ťia-pao je prvním čínským premiérem, který po více než dvou desetiletích zavítal do Řecka. V Aténách, kde se zdrží do 4. října, zahajuje čínský představitel své sedmidenní evropské turné. Z Řecka zamíří do Bruselu.
Čínského premiéra doprovází delegace desítky ministrů a řady obchodních činitelů, včetně guvernéra čínské národní banky a prezidenta jednoho z největších námořních přepravců na světě, čínského gigantu COSCO. Tato společnost se už od roku 2008 podílí na modernizaci řeckého přístavu Pireus.
Média se shodují v tom, že Čína chce učinit z Řecka hlavní transportní uzel pro svůj export v jihovýchodní a východní Evropě. Pro své výrobky prý plánuje velké překladiště poblíž přístavu Eleusis západně od Atén. Kromě toho Peking údajně projevil zájem o část řeckých železnic.
USA a Čína na pokraji obchodní války
Čína v současné době čelí kritice, že uměle udržuje svou měnu slabou, především vůči americkému dolaru a v podstatě tak poskytuje nezákonnou vývozní subvenci, která dává čínským firmám nekalou výhodu na americkém trhu.
Sněmovna reprezentantů minulý týden schválila návrh zákona, který vládě umožní uvalit na dovážené čínské zboží dodatečná sankční cla.
Riziko, že mezi oběma velmocemi propukne obchodní válka, tak podle amerických médií vzrostlo.
Premiér Wen apeloval na EU, aby uznala Čínu za tržní ekonomiku. Toto uznání by Číně pomohlo, aby nebyla tolik zranitelná antidumpingovými opatřeními ze strany Světové obchodní organizace.
Čína je rozvojová ekonomika, tvrdí premiér
Premiér v Řecku také dodal, že navzdory rychlému růstu Čína zůstává rozvojovou ekonomikou.
"Hrubý domácí produkt v přepočtu na osobu je jen jedna osmina řeckého a procento populce pod hranicí chudoby je oproti Řecku trojnásobné. Čína je stále rozvojovou ekonomikou," řekl Wen Ťia-pao.
Čínská ekonomika rostla v prvním čtvrtletí letošního roku o 11.9 procent, ve druhém čtvrtletí zpomalila na 10.3 procentní růst. Vláda očekává pro celý tento rok růst kolem 8 procent.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist