Švýcarské bankovní domy UBS a Credit Suisse budou muset splňovat ještě přísnější požadavky, než jaké jsou obsaženy v nových standardech označovaných jako Basilej III. Oznámila to v pondělí vládní komise, která uvedla, že UBS i Credit Suisse jsou obří globální skupiny s dopadem na celé švýcarské hospodářství.

Banka UBS se v roce 2008 kvůli globální finanční krizi dostala do takových problémů, že ji musela pomoci vláda. Jinak hrozila destabilizace švýcarské ekonomiky. Vláda má teď zřejmě obavy, aby se podobná situace neopakovala, pokud by finanční sektor potkala další krize.

Agentura Reuters přinesla hlavní body německé verze závěrečné zprávy komise. Uvádí se v ní například, že UBS a Credit Suisse musí alespoň deset procent aktiv na krytí rizika podle standardů Basilej III držet ve formě kmenových akcií

Na základě jejich současné velikosti budou muset banky držet dalších devět procent kapitálu, což by mohly být například kontingentní konvertibilní dluhopisy, takzvané CoCo bondy. Celkový požadavek na kapitál by se tak zvýšil až na 19 procent. Předpokládá se, že pokud by poměr kapitálu klesl pod požadovanou úroveň, CoCo bondy by bylo možné směnit za akcie.

Nová pravidla regulace upravují, jak velký objem kapitálu musí banky držet proti poskytnutým úvěrům. Na pravidlech se v polovině září dohodli šéfové centrálních bank a regulačních úřadů, pravidla jsou ale vůči bankám velmi ohleduplná. Budou sice budou muset držet více kapitálu, na zavádění pravidel ale mají podle analytiků hodně dlouhou dobu.

Nová pravidla regulace Basilej III se budou zavádět postupně v průběhu příštích deseti let. Klíčový požadavek je v tom, aby se celkový ukazatel kapitálové přiměřenosti, takzvaný Tier 1, zvýšil z nynějších dvou až na sedm procent.