Obchody na burze
  Objem obchodů za 9 měsíců
Rok 2010 296 mld.
Rok 2009
369 mld.

Objem akciových obchodů na pražské burze za prvních devět měsíců letošního roku klesl o pětinu. Majitele vyměnily akcie za 296 miliard korun, loni ve stejném období to bylo 369 miliard Kč. V uplynulém měsíci se na pražské burze zobchodovaly akcie o objemu 26,2 miliardy korun, září tak bylo druhým nejslabším měsícem letošního roku, horší byl jen červenec. Vyplývá to z údajů pražské burzy.

Aktivita českých investorů je letos velmi nízká, objem akciových obchodů na pražské burze byl například o letošních letních prázdninách nejnižší za posledních sedm let. Nízké objemy obchodů netrápí jenom pražskou burzu, ale i ostatní trhy jak v Evropě, tak v USA. Podle analytiků mezi investory stále převládá nejistota ohledně budoucího ekonomického vývoje.

Největší objem obchodů i v minulém měsíci tradičně uzavřela společnost Patria Finance, před Wood & Company a Českou spořitelnou. Pořadí tří vedoucích akciových brokerů se nezměnilo již od července 2008. Patria v září zobchodovala akcie za 18,2 miliardy korun, zatímco Wood měl objem 12,4 miliardy korun a Česká spořitelna 7,4 miliardy korun.

Nejvíce obchodovanou emisí byl v září energetický ČEZ, s jehož akciemi se uskutečnilo 35 procent celkového objemu obchodů. Následovala Komerční banka s 21 procenty a telekomunikační Telefónica O2 s podílem 16 procent.

Mezi tituly systému SPAD pro nejlepší akcie se v září nejvíce dařilo oběma developerům. Akcie firmy Orco zpevnily během měsíce o téměř 38 procent, ECM si připsalo nárůst přes 26 procent. Naopak největší pokles v září postihl Telefóniku, jejíž akcie oslabily o více než 12 procent. Index PX za uplynulý měsíc odepsal 0,83 procenta, meziročně byl o 2,2 procenta slabší.

Největším obchodníkem s dluhopisy byla v září PPF banka, která zobchodovala obligace za 17,3 miliardy korun. Druhá byla Česká spořitelna s objemem 9,9 miliardy korun a třetí skončila ČSOB, která zobchodovala dluhopisy za 9,6 miliardy Kč.

Burza má celkem 20 členských bankovních a nebankovních obchodníků s cennými papíry. Nulový objem obchodů vykázala v září pouze Deutsche Bank.