Až pětileté vězení hrozí dvěma bývalým manažerům Karlovarské krajské nemocnice Davidu Hanzlovi a Vladimíru Keřkovi za úmyslně předražené nákupy léků a materiálů. I když jim ale státní zástupkyně klade za vinu, že předraženými nákupy způsobili škodu dva a půl milionu korun, chybí poškozený.
Léky totiž proplácela především Všeobecná zdravotní pojišťovna (částečně přímo, částečně pak prostřednictvím paušálu, vypočítaného podle dřívější spotřeby) – a ta se poškozená necítí.
„VZP v tomto sporu není stranou postiženou, neboť Karlovarská krajská nemocnice vykazovala účtovaný materiál v souladu s Metodikou pro pořizování a předávání dokladů VZP,“ uvádí mluvčí pojišťovny Jiří Rod.
O 80 procent dražší? Ale v limitu!
Zdravotní pojišťovna má totiž tabulky, v kterých je uvedena maximální výše úhrady, kterou je za jednotlivé lék povinna uhradit. A do této sumy se nákupy Karlovarské krajské nemocnice – tedy holdingu sdružujícího tři nemocnice ve vlastnictví kraje – vešly.
Jenže současné trestní řízení ukazuje, že nemocnice - a tedy zprostředkovaně pojišťovna – mohla výrazně ušetřit. Předražování nákupů totiž přišlo až s nástupem Keřky a Hanzla.
Zatímco před jejich příchodem nemocnice nakupovala materiál přímo od výrobců, Hanzl s Keřkou vložili do obchodu prostředníky. Mimochodem: jako hlavní mezi nimi byla firma spřízněná právě s Hanzlem. „Ti prostředníci nic nevytvářeli, jen posílali předražené faktury. Zboží dál chodilo od původních dodavatelů,“ říká státní zástupkyně Woydichová. Jednotlivé nákupy byly podle auditu, který udělala KPMG, předraženy o 40 až 80 procent.
Jenže to podle pojišťovny není rozhodující – důležité je, že se i přes předražení vešli do stanovené maximální ceny. Pojišťovna také tvrdí, že nemá povinnost zjišťovat, jestli nemocnice mohla někde daný lék či materiál nakoupit levněji. „Proto VZP neuplatňovala a ani nebude uplatňovat žádnou náhradu škody,“ dodal Rod.
Soud má vynést verdikt v pátek
O vině Keřky a Hanzla – obžalovaných z porušování povinnosti při správě cizího majetku - nyní rozhoduje Okresní soud v Karlových Varech, před kterým tento pátek zazní závěrečné řeči a měl by i padnout rozsudek.
Výše zmíněný audit sice odhalil i další pochybení, které poslaly nemocnici v roce 2007 do 120milionové ztráty – například zakázky bez výběrového řízení či přidělované spřízněným společnostem. A nebo i další předražené nákupy. Jenže policie před třemi týdny případ odložila, protože se podle ní nepodařilo prokázat trestný čin. Její verdikt vzápětí potvrdil i státní zástupce Petr Vošta.
Tunelování nemocnic? Možná bylo neúmyslné, řekla policie a případ odložila - čtěte ZDE
Miliardové dotace na vybavení nemocnic: Soutěže o ně jsou jen naoko - čtěte ZDE
„Audit byl nastavený velmi obecně a ta podezření, která tam byla, se nepodařila opatřenými důkazy prokázat,“ říká Vošta. „To co stačí naznačit, že může dojít k nějakému plýtvání, my musíme navíc prokázat, že to je spácháno úmysleně nějakým trestným činem, a to se nepodařilo,“ dodává.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist