Počet firem mířících na evropské burzy se po pěti růstových čtvrtletích snížil. Na burzách po celé Evropě proběhlo od července do září letošního roku celkem 85 primárních úpisů akcií (IPO), o čtyři méně než ve druhém čtvrtletí. A co je ještě důležitější, množství peněz, které firmy získaly úpisem svých akcií, se oproti předchozímu kvartálu snížilo o dvě třetiny na necelých 2,47 miliardy eur (60,6 miliardy korun).

Evropu tak v objemu peněz získaných z IPO předstihly Spojené státy, kde 32 společností vstupujících na burzu vydělalo úpisem akcií v přepočtu celkem 3,76 miliardy eur (92,3 miliardy korun). Vyplývá to z přehledu IPO Watch Europe společnosti PriceWaterhouse Coopers.

"Období od července do září je, pokud jde o počet primárních úpisů akcií, tradičně slabé. Řada firem, které vstoupily na trh, sice stále slaví úspěch a nemá problém nalézt pro své akcie kupce, kolísavost akciových trhů a neúspěch některých IPO z poslední doby ale zájem dalších emitentů utlumuje," říká Petr Podlipný, odborník na kapitálové trhy ze společnosti PriceWaterhouse Coopers Audit. Čistý příjem z akcií je podle něj v současnosti poměrně nízký, a mnozí investoři raději vkládají své peníze do výnosnějších dluhopisů.

Vedoucím evropským trhem byl stejně jako ve druhém čtvrtletí Londýn, kde proběhlo 18 IPO v celkové hodnotě 1,66 miliardy eur. V britské metropoli se odehrály také tři z pěti největších primárních úpisů. V polovině července přivítala londýnská burza vůbec největší IPO posledního čtvrtletí - investiční společnost Vallar tam prodala akcie za 822 milionů eur.

Ze spánku procitla i Deutsche Börse, na níž byly ve druhém čtvrtletí upsány akcie za pouhých pět milionů eur. Od července do září se ale ve Frankfurtu uskutečnily IPO v celkové hodnotě 377 milionů eur. Takřka celá tato suma ale padá na vrub druhého největšího evropského primárního úpisu, který v červenci provedla mediální společnost Ströer Out-of-Home Media.


Tradičně velký počet IPO zaznamenala také varšavská burza. Nově na ni vstoupilo 32 společností, které získaly celkem 55 milionů eur. To ostře kontrastuje s tristní situací pražské burzy, na níž neproběhlo žádné IPO již více než dva roky. "Pražská burza je pro mě něco jako internetová kavárna, kde stále ti samí lidé obchodují dokola deset nebo patnáct stejných akcií," říká finanční ředitel pražské firmy Photon Energy Georg Hotar.

Jeho společnost, která působí v solárním byznysu, se před dvěma lety rozhodla získat peníze primárním úpisem akcií. Přestože jde o českou firmu, nevstoupila na pražskou burzu, ale rozhodla se jít do Polska. "Pražský trh nesplňuje jednu ze svých základních funkcí - není místem, kde by společnosti mohly získat kapitál. Varšavská burza takovým místem je," prohlásil Hotar v rozhovoru pro agenturu Bloomberg.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist