Cenový strop pro některé solární elektrárny zavede další návrh zákona k omezení vlivu obnovitelných zdrojů energie na růst cen elektřiny. Na Žofínském fóru o energetice to ve čtvrtek řekl šéf Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Josef Fiřt. Počítá se také se vznikem fondu, do kterého budou provozovatelé solárních elektráren přispívat pro budoucí likvidaci vyřazených solárních panelů. Zákon by mohl podle Fiřta platit zhruba v březnu příštího roku.
"Podle zákona nebude podporován žádný fotovoltaický zdroj, jehož elektřina bude dražší než 6000 Kč za megawatthodinu," uvedl Fiřt.
Zákon bude souviset s Národním akčním plánem o obnovitelných zdrojích, který stanovuje limity pro rozvoj obnovitelných zdrojů. "Podpora obnovitelných zdrojů už nebude neohraničená," uvedl Fiřt. Obnovitelné zdroje se podle něj budou moci rozvíjet jen do té míry, která dovolí státu v roce 2020 vyrábět 13 procent energie z těchto zdrojů, jak se ČR zavázalo v rámci EU.
ODS slibuje recept na drahou elektřinu, ale zatím si ho nechá pro sebe - čtěte ZDE
Kdo může za solární průšvih? My nic, my muzikanti, vzkazují ministři i poslanci - čtěte ZDE
Jak bude fond pro budoucí likvidaci vyřazených solárních panelů vypadat, není zatím dohodnuto. "Přesná podoba tohoto fondu je ještě předmětem diskuse, ale bude to obdoba jaderného účtu," uvedl náměstek ministra průmyslu a obchodu Tomáš Hüner. Na jaderný účet, který je určený na nakládání s radioaktivními odpady, odvádějí peníze původci těchto odpadů.
Solární elektrárny by podle návrhu měly také platit za situace, kdy nedodávají elektrickou energii, a způsobují tím odchylky v distribuční soustavě. Podle Fiřta by elektřinu z obnovitelných zdrojů neměly v budoucnosti vykupovat distribuční společnosti, ale několik obchodníků vybraných ministerstvem průmyslu a obchodu. Tím by mohl být snížen dopad cen elektřiny z obnovitelných zdrojů pro konečné spotřebitele.
Kvůli vysokým příspěvkům na obnovitelné zdroje hrozí v roce 2011 zdražení elektřiny pro domácnosti o zhruba 12 procent a pro průmyslové podniky o asi 17 procent. Vláda nyní hledá opatření jak tento růst cen omezit. Zrušila například podporu solárních elektráren na volné ploše a zrušila jejich osvobození od daně z příjmů.
Podle Fiřta ale stát reaguje příliš pozdě, řada opatření začne platit až od příštího roku a ceny elektřiny tak ovlivní rozvoj solárních zdrojů do konce letošního roku. Vládou ustanovený koordinační monitorovací výbor předložil vládě také opatření, podle kterého by se zátěž z příspěvku na obnovitelné zdroje rozdělila do více částí. Vláda návrh projedná příští týden, aby začal platit co nejdříve.
IEA: Česko by se mělo více zaměřit na efektivní využívání energií
Česko by se mělo v rámci své energetické politiky více zaměřit na efektivní využívání energií. Země by se měla zejména soustředit na snižování vysoké energetické náročnosti budov a dopravy. Vyplývá to z výsledků auditu, jehož závěry dnes zveřejnili ředitel Mezinárodní energetické agentury (IEA) Nobuo Tanaka a ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek.
"Snížení energetické náročnosti, které nám audit doporučuje, je jednou z priorit ministerstva průmyslu a obchodu. Mezi roky 1990 a 2008 se nám dařilo energetickou náročnost snižovat o 2,5 procenta každý rok. To je nejlepší výsledek v rámci zemí OECD, které agentura sleduje," uvedl Kocourek.
Audit také doporučuje, aby česká vláda pokračovala ve snaze otevřít nové plynovody a měla by vybudovat další přípojky s Německem a Polskem.
IEA ocenila Česko například za liberalizaci trhu, politiku na ochranu klimatu a zajištění energetické bezpečnosti země. Pokrok, kterého ČR v energetické bezpečnosti dosáhla, může být podle Tanaky příkladem pro ostatní země. "I díky tomu jste například dokázali udržet nutné dodávky plynu i v lednu 2009, kdy velkou část Evropy zasáhlo přerušení dodávek z Ruska," uvedl Tanaka.
Audit energetické politiky zpracovává IEA pro své členské státy jednou za čtyři až pět let. Z české strany se na něm podílelo na 20 zájmových asociací, 40 podnikatelských partnerů, 20 výzkumných institucí a 20 správních orgánů v energetickém sektoru. Své připomínky předali i představitelé významných nevládních organizací.
IEA slouží jako poradní instituce v otázkách energetiky pro země Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Česká republika i Slovensko jsou jejími členy.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist