Seznam nevyhovujících pump
 
OTEVŘÍT SEZNAM

Česká obchodní inspekce již roky tají jména firem, které prodávají na svých čerpacích stanicích nekvalitní - a mnohdy pančovaný - benzin. A argumentuje ochranou osobních údajů. A obavou z toho, že zveřejnění hříšníci by ji mohli žalovat. A ministerstvo průmyslu a obchodu chce kvůli tomu dokonce změnit zákon.

Stačil ale malý trik, a seznam je na světě: získala jej nezisková organizace Acta non verba. Ta přitom s oficiální žádostí o seznam podle zákona o svobodném přístupu k informacím neuspěla. Nicméně to zkusila oklikou: položila dva na sobě nezávislé dotazy. V prvním se zeptala na seznam všech kontrol, které inspekce provedla v roce 2009. A v druhém na seznam všech čerpacích stanic, které kontrole ČOI vyhověly.

Řekni, co neřekneš

Inspekce poskytla oba seznamy, které neziskovka porovnala a vytvořila seznam špatných pumpařů, který zveřejnila na svých internetových stránkách kverulant.org.

"Máme radost, že jsme tentokrát vyzráli nad úředním šimlem a mohli jsme dát seznam k dispozici veřejnosti,“ uvedl ředitel Acta non verba Vojtěch Razima.

Podle Razimy samozřejmě z uvedeného seznamu nelze vyčíst, zda některá čerpací stanice pančovala benzin či jen v něčem lehce nesplnila normu, ale pro řidiče může být vodítkem. "Nyní je míč na straně obchodní inspekce,“ řekl Razima.

Pro ně přitom případ nekončí. U Městského soudu v Praze totiž již od loňského srpna leží jejich žaloba na Českou obchodní inspekci, kterou se domáhá oficiálního seznamu čerpacích stanic, u nichž inspekce odhalila problémový benzin či naftu. Soud ale ještě nenařídil jednání. "Chápeme, že městský soud je zavalen prací, přesto si myslíme, že rychlé vyřízení této věci je v zájmu nejen motoristů, ale i celé veřejnosti,“ dodává Razima.

"Určitě to nebylo nic závažného"

Nejproblematičtější je podle uvedeného seznamu síť čerpacích stanic S LOGISTIC PARK, která v roce 2009 nevyhověla v sedmi případech, z toho čtyřikrát její čerpací stanice v Hlavní ulici ve Smržovce. Inspekce přitom podle Acta non verba jako nevyhovujících vyhodnotila celkem 73 vzorků.

A problémy má S LOGISTIC PARK i s Českou inspekcí životního prostředí, která jí pro závažná pochybení při provozu benzinové stanice dala tři pokuty v celkové výši 290 tisíc korun. To, že je tato společnost nestandardní, ukazuje nejen to, že její telefonní číslo nefunguje, ale i pohled do obchodního rejstříku, podle něhož je firma již téměř rok bez jednatele a prostřednictvím své slovenské dcery ji vlastní společnost Falko II Czech, která je v insolvenčním řízení. A provázaná s ní je i firma Daitech, která u inspekce také neuspěla.

A čtyřikrát u inspektorů neprošly čerpací stanice sítí Tank Ono, Unicorn a Pap Oil. „My těch pump máme dvacet a kontrolu každých čtrnáct dní. O ničem konkrétním nevím, určitě to nemohlo být nic závažného,“ říká spolumajitel Tank Ono Petr Ondra.

Nebudeme to komentovat ani hodnotit

Česká obchodní inspekce se od seznamu distancuje. "Dle zákona o svobodném přístupu k informacím byla poskytnuta informace o vyhovujících čerpacích stanicích za rok 2009. Žádné informace o nevyhovujících stanicích ani jejich seznam ovšem Česká obchodní inspekce neposkytla a proto vytvoření tabulky či seznamu nebude komentovat. A stejně tak nebude ani hodnotit správnost či nesprávnost informací v nich,“ řekl mluvčí inspekce Tomáš Vozáb.

Seznam nevyhovujících pump
 
OTEVŘÍT SEZNAM

Kontroly pohonných hmot jsou přitom jednou z mála oblastí, kde inspekce nezveřejňuje hříšníky. Například při informacích o nebezpečných soláriích či stažení nějakého nebezpečného výrobku jméno výrobce i prodejce udává.

"V těchto oblastech to říct můžeme, protože nebezpečné výrobky a hračky poškozují zdraví člověka. A pokud je to jasné a potvrzené, tak to můžeme zveřejnit,“ uvádí Vozáb. "Ale tady v České republice nikdo neřekne, že ten nevyhovující benzin či nafta ohrozí zdraví člověka. Často v těch nálezech je jen například posunutý bod vzplanutí a mírná odchylka od norem. To neznamená, že může dojít k poškození zdraví,“ dodává Vozáb.

Protočí se stamiliony

Minulý měsíc přitom ministerstvo průmyslu a obchodu oznámilo, že chce změnit zákon, aby již po Novém roce bylo možné zveřejnit jména pump, u nichž nalezli závažné nedostatky. Pumpaři by podle nové legislativy měli také uvádět, zda je palivo s biosložkou a v jakém poměru. A stát zase zveřejní seznam všech řádně registrovaných pump.

Stát vystaví na veřejný pranýř firmy, které pančují benzin a naftu - čtěte ZDE

Z prodeje "ošizeného“ benzinu či nafty se v Česku stal dobrý byznys, ve kterém se protočí stovky milionů korun. Nejnovějším "hitem“ je například přimíchávání nezdaněného bezsirnatého oleje do motorové nafty. Tím může podvodník "ušetřit“ na každém litru až deset korun.

"Tyhle firmy vydělávají na podvodech obrovské sumy. Není pro ně problém okamžitě v hotovosti zaplatit pokutu. Jedině jejich zveřejnění, a tedy hrozba ztráty zákazníků, je může odradit,“ uvádí šéfredaktor specializovaného Petrol Magazínu Tomáš Mikšovský.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist