Internetová společnost Google investuje spolu se skupinou technologických a investičních firem do výstavby sítě podmořského elektrického vedení z větrných elektráren na moři v oblasti východního pobřeží v USA. Firmy již daly stranou na tento projekt 1,8 miliardy USD (31,9 miliardy korun).

Kromě Googlu se projektu účastní investiční firma Good Energies, japonský průmyslový konglomerát Marubeni a přenosová společnost z oblasti Marylandu Trans-Elect. V rámci první fáze chtějí firmy vystavět vedení v délce 240 kilometrů, dokončeno má být v roce 2016. Celý projekt by v příštích deseti letech mohl stát až pět miliard USD a celková délka vedení na mořském dně má činit 563 kilometrů. Přenosová kapacita má být až šest gigawattů.

V projektu vlastní Google a Good Energies každá 37,5 procenta. Marubeni má 15 procent a Trans-Elect zbývajících deset procent. Google učinil první přímou investici do oblasti tzv. čisté energie letos v květnu. Tehdy koupil za 38,8 milionu USD podíl ve dvou větrných farmách v Severní Dakotě.

 

 

Podle Americké asociace pro větrnou energii větrné elektrárny v současnosti v USA vyrobí asi 35,6 gigawattu elektřiny, což stačí pro potřeby asi 9,7 milionu domácností. Veškeré elektrárny se však nacházejí pouze na pevnině, na moři není žádná. Nejvíce elektřiny z větru se vyrobí v Texasu, Iowě a Kalifornii.

Na hustě osídleném východním pobřeží je méně větrných elektráren, částečně i kvůli nedostatku otevřeného prostoru pro jejich výstavbu. Zastánci elektráren na moři tvrdí, že tyto elektrárny nabízejí možnosti výroby elektřiny blízko hustě obydlených center bez produkce skleníkových plynů, které se spojují s globální změnou klimatu.

Podle studie skupiny Oceana by elektrárny na moři u východního pobřeží mohly vyrábět až 127 gigawattů elektřiny, což by stačilo pokrýt zhruba polovinu současné poptávky států na pobřeží. V regionu se nyní jedná o zhruba deseti projektech větrných elektráren na moři, napsaly agentury AP a Reuters.