Stát v souvislosti se zpožděním tendru na dostavbu Jaderné elektrárny Temelín neposkytne letos uchazečům zadávací dokumentaci k výběrovému řízení. S odvoláním na vyjádření člena dozorčí rady ČEZ Eduarda Janoty o tom informoval server Patria Online.
Server citoval Janotovo vyjádření, že výběr dodavatelů pro JETE se odsouvá do roku 2011. Situaci kolem tendru by měla ve čtvrtek projednávat dozorčí rada ČEZ.
Jak již v úterý informoval iHNed.cz, jedna z největších energetických soutěží na světě nabere zpoždění. Dva nové bloky jaderné elektrárny, které chce postavit společnost ČEZ, nezačnou vyrábět proud v roce 2020, jak firma původně plánovala. Hotové budou o několik let později.
"Tendr se zpozdí. Nevíme zatím o kolik, ale může to být o několik let," řekl zdroj z představenstva ČEZ, jenž nechce být jmenován. "Když jsme tendr plánovali, byli jsme moc optimističtí," dodává zdroj HN.
Do tendru na dostavbu Temelína se přihlásily americký Westinghouse, česko-ruské konsorcium Škoda JS, Atomstrojexport a Gidropress i francouzská společnost Areva. Od všech tří zájemců získal ČEZ první dokumentaci k plánovaným jaderným blokům na konci dubna. Zadávací dokumentaci zamýšlel původně předat uchazečům tento měsíc s výzvou, aby své nabídky předložili na jaře příštího roku. Všichni uchazeči však již dříve žádali o více času na přípravu dokumentace.
Sociální demokraté požadují stanovisko vlády
Na informace o zpoždění reagovala ve středu také opoziční ČSSD, která s odložením dostavby nesouhlasí. Posunutí termínu považuje její stínový ministr průmyslu a obchodu za ČSSD Milan Urban za klíčové a strategické rozhodnutí. "Finanční zdroje nemohou být důvodem k odkládání tohoto klíčového projektu, který přinese práci i českým dodavatelům," uvedl Urban.
ČSSD vyjádřila také znepokojení nad "nulovou aktivitou vlády učinit odpovědné rozhodnutí". Proto ji vyzvala, aby se na některém z nejbližších zasedání problematikou zabývala. "Dále vyzýváme vládu, aby případné strategické kroky, které mají dlouhodobý význam, konzultovala napříč politickým spektrem, tedy i s představiteli ČSSD," prohlásil Urban s tím, že očekává od vlády seriózní a konstruktivní přístup.
Podle sociální demokracie by vládu k případnému posunu opravňovaly důvody jako například získání více času na perfektní přípravu či nebezpečí odstoupení některého dodavatele ze soutěže.
Hlavním důvodem posunu je změna energetického trhu způsobená krizí. Není jisté, zda bude po roce 2020 tak silná poptávka po elektřině, aby se produkce z nových reaktorů bez problémů prodala. Kromě toho pozdržení stavby zapadá do nové investiční strategie ČEZ.
Jak napsal server, firma začala šetřit, řadu investic zrušila, další přehodnocuje. Objem celého kontraktu, zahrnujícího kromě dvou nových reaktorů příslib tří dalších téhož typu, může dosáhnout až 500 miliard korun.
Jak se daří ČEZ | ||
Čistý zisk (mld. Kč)
|
EBITDA (mld. Kč)
zisk před zdaněním, úroky a odpisy |
Čistý dluh/ EBITDA
(poměr) |
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist